Ennakkopaketti Valioliigan otteluun Chelsea – Liverpool: Mistä näet pelin, arvioidut avaukset, valmentajien kommentit

Chelsea isännöi tänään, tiistaina, Liverpoolia Valioliigassa.
Joukkueiden aiempi kohtaaminen tällä kaudella päättyi tammikuussa Anfieldilla 0-0-tasapeliin.
Chelsea lähtee kamppailuun sarjataulukon 11:ltä ja Liverpool kahdeksannelta sijalta. Tiistai-iltana pelataan myös kolme muuta Valioliiga-ottelua, jotka alkavat varttia aiemmin kuin Stamford Bridgen jännitysnäytelmä.
Kuntopuntari (Valioliiga)
Poissaolijat
Chelsea
Armando Broja (polvivamma)
César Azpilicueta (päävamma)
Thiago Silva (polvivamma)
Édouard Mendy (rannevamma, epävarma)
Pierre-Emerick Aubameyang (selkävamma, epävarma)
Raheem Sterling (reisivamma, epävarma)
Wesley Fofana (reisivamma, epävarma)
Liverpool
Calvin Ramsay (polvivamma)
Stefan Bajčetić (reisivamma)
Naby Keïta (lihasvamma)
Luis Díaz (polvivamma, epävarma)
Thiago Alcântara (nivusvamma, epävarma)
Arvioidut avaukset
Chelsea
Mount, Félix, Havertz
Chilwell, Kovačić, Fernández, Loftus-Cheek
Badiashile, Koulibaly, James
Kepa
Liverpool
Gakpo, Núñez, Salah
Henderson, Fabinho, Elliott
Robertson, Konaté, van Dijk, Alexander-Arnold
Alisson
Valmentajien kommentit
Bruno Saltor, Chelsea
Chelsea lähtee otteluun väliaikaisvalmentaja Bruno Saltorin komennossa annettuaan viikonloppuna kenkää Graham Potterille, joka ehti luotsata lontoolaisia vajaan seitsemän kuukauden ajan.
Saltor siirtyi syksyllä Potterin mukana Brightonista Chelseaan. Hän saa nyt vaikeiden olosuhteiden keskellä ensimmäisen näytönpaikkansa edustusjoukkueen vastuuvalmentajana.
– Ensinnäkin minun on sanottava, että tämä on surullinen päivä, koska Graham ja Billy [Reid] lähtivät, sanoi Saltor ensimmäisessä lehdistötilaisuudessaan.
– He toivat minut tähän hienoon seuraan, ja ennen kaikkea he ovat kaksi huippuvalmentajaa, huippuihmisiä. Minun on oltava mahdollisimman ammattimainen joukkueen hyväksi.
– Minun tehtäväni on nyt opastaa pelaajia, auttaa pelaajia ja valmistautua Liverpoolia vastaan pelattavaan otteluun niin hyvin kuin mahdollista.
– Me kaikki tiedämme tilanteen täällä, ja se on mitä on. Meidän on keskityttävä tähän peliin, Liverpooliin, eikä menneisyyden ja aiempien tapahtumien miettiminen auta minua nyt.
Artikkeli jatkuu kuvan alla.

Jürgen Klopp, Liverpool
Liverpoolin manageri Jürgen Klopp odottaa kummaltakin joukkueelta reaktiota viime aikojen tuloksiin.
Hänen suojattinsa ovat hävinneet kolme viimeisintä peliään, kun kaikki kilpailut lasketaan mukaan, ja Chelsea on jäänyt voitoitta kahdessa edellisessä ottelussaan.
Liverpool hävisi lauantaina Manchester Citylle 1-4 ja Chelsea kärsi myöhemmin samana iltana 0-2-tappion Aston Villalle.
– Olen aika varma, että Chelsean pelaajat haluavat näyttää reaktionsa [tapahtuneeseen], mikä se onkaan. Niin se aina menee, sanoi Klopp.
– Kokoonpanonsa puolesta he saattavat muuttaa systeemiään, en osaa sanoa. He ovat muuttaneet systeemiään tällä kaudella, mutta me odotamme heiltä itse asiassa varsin samanlaista systeemiä kuin viime peleissä.
– Me tarvitsemme kipeästi reaktion [huonoihin tuloksiin]. Me tarvitsemme ehdottomasti sellaisen.
– Ottelu Manchester Cityä vastaan oli todella outo. Ensimmäinen puoliaika oli OK, toinen oli kamala. Niin ei saisi käydä, mutta niin kävi, ja nyt meidän on varmistettava, että olemme valmiita Chelseaa vastaan. Siinä se.
Artikkeli jatkuu kuvan alla.

Televisiointi
Stamford Bridgella pelattava ottelu alkaa kello 22.00 ja näkyy suorana V Sport 2 Suomi -kanavalta ja Elisa Viihde Viaplaysta. Pelin selostaa Tero Kainulainen.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Virallista: Arsenal ja Chelsea tekivät ison pelaajakaupan – siirtosumma voi nousta 60 miljoonaan euroon
- Turkin suurseura teki tarjouksen Manchester Cityn ykkösvahdista
- Tottenham kiinnostunut Bournemouth-topparista – hintalappu selvillä
- Bryan Mbeumo siirtymässä jättisummalla Manchester Unitediin
- Valioliigaan noussut Sunderland hankkimassa laitahyökkääjän 20 miljoonalla eurolla
- Bild: Luis Díaz pääsi Bayern Münchenin kanssa yhteisymmärrykseen sopimuksesta
- Manchester City myi keskikenttäpelaajansa Serie A:han
- Neuvottelut käyntiin – João Félix haluaa palata vanhaan seuraansa
- Erik ten Hag ei ole kiinnostunut hankkimaan Antonya Bayer Leverkuseniin
- Manchester United korotti tarjoustaan Bryan Mbeumosta
- Bild: Luis Díaz pääsi Bayern Münchenin kanssa yhteisymmärrykseen sopimuksesta
- Turkin suurseura teki tarjouksen Manchester Cityn ykkösvahdista
- Virallista: Arsenal ja Chelsea tekivät ison pelaajakaupan – siirtosumma voi nousta 60 miljoonaan euroon
- Bryan Mbeumo siirtymässä jättisummalla Manchester Unitediin
- Neuvottelut käyntiin – João Félix haluaa palata vanhaan seuraansa
- Manchester City myi keskikenttäpelaajansa Serie A:han
- Tottenham kiinnostunut Bournemouth-topparista – hintalappu selvillä
- Erik ten Hag ei ole kiinnostunut hankkimaan Antonya Bayer Leverkuseniin
- Newcastle kiinnostunut Brentfordin maalitykistä
- Valioliigaan noussut Sunderland hankkimassa laitahyökkääjän 20 miljoonalla eurolla