Frank Lampard on Chelsean uusi päävalmentaja.

Chelsea tiedotti torstaina tehneensä Lampardin kanssa loppukauden mittaisen sopimuksen.

Lampardia voi pitää Chelsean väliaikaisvalmentajana, sillä seuran on määrä jatkaa keskusteluja muiden valmentajien kanssa. Chelsea nimittänee ensi kaudeksi uuden päävalmentajan. Seuran on kerrottu neuvottelevan ainakin Julian Nagelsmannin ja Luis Enriquen kanssa.

Lampard sai potkut Chelsean peräsimestä tammikuussa 2021. Lampard ehti valmentaa joukkuetta puolentoista vuoden ajan ennen potkujaan. Lampard valmensi edellisen kerran Evertonia. Pesti päättyi potkuihin tammikuussa.

Chelsea antoi sunnuntaina potkut Graham Potterille. Potter ehti valmentaa joukkuetta alle seitsemän kuukauden ajan.

Chelsea on sarjataulukossa vasta 11. sijalla. Mestarien liigaan oikeuttava neljäs sija on karannut 14 pisteen päähän. Chelsea on vielä mukana Mestarien liigassa. Puolivälierissä vastaan asettuu turnauksen hallitseva mestari Real Madrid.

Chelsea FC

@ChelseaFC
Frank Lampard returns as Caretaker Manager until the end of the season. 🤝