Sarjapaikasta jälleen taisteleva huippupuolustaja ei kadu siirtoaan – entinen seura varmisti jo paluun Valioliigaan
James Tarkowski on toista kevättä peräkkäin putoamistaistelussa. Puolustaja on Evertonin kanssa samassa tilanteessa kuin viime keväänä Burnleyssa.
Tarkowski, 30, siirtyi Goodison Parkille viime kesänä Burnleyn pudottua Mestaruussarjaan sopimuksensa päätyttyä. Maanantaina Brightonin kohtaava Everton on sarjataulukossa toiseksi viimeisenä pisteen verran putoamisviivan alla.
Burnley on jo varmistanut paluunsa ensi kaudeksi Valioliigaan Tarkowski ei putoamisvaarasta huolimatta kadu siirtoaan.
– Keskityn täysin Evertoniin, enkä kadu siirtoa seuraan, Tarkowski kommentoi Liverpool Echolle.
Tarkowski uskoo viime kauden selviytymistaistelusta Burnleyn kanssa olevan apua tänä keväänä Evertonin pelastamisessa. Tärkeintä on pysyä rauhallisena ja keskittyä vain omaan tekemiseen.
– EI saa panikoida liikaa ja tulla pakkomielteiseksi muiden seurojen suoriutumisesta tai heidän tuloksista. Täytyy keskittyä vain omaan tekemiseen, Everton-puolustaja listasi.
LUE MYÖS!
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sunderland kaatoi Newcastlen Tyne-Wear Derbyssa
- Liigacupin finaalin tuomari ei saa viheltää Liverpoolin pelejä – taustalla yllättävä syy
- Fulhamin iso hyökkääjäkauppa kaatui – ”Emme päässeet sopuun”
- Toimittaja: Chelsea-luotsia uhkaa potkut
- Chelsean ja Strasbourgin fanit protestoivat yhdessä omistajia vastaan – ”Tämä voi olla mullistava hetki jalkapallon historiassa”
- Evangelos Marinakis on ”erittäin tervetullut” Tottenhamin stadionille viime kesän tapahtumista huolimatta
- Pep Guardiola: Man City on lähellä parastaan – ”Ei täydellinen, mutta hyvä”
- Gabriel: Arsenal on valmis ”isoon taisteluun” Man Cityä vastaan
- Miksi Antoine Semenyo saa pelata Man Cityn kanssa liigacupissa, mutta Marc Guéhi ei?
- Igor Tudor selitti somehitiksi nousseen hetken: ”Poikani sanoi, että kaikki Kroatiassa nauravat minulle”
- Kun Trent Alexander-Arnold jäi ulos Englannin kokoonpanosta, seurasi törkeitä huhuja
- Nyt tuli selitys – tästä Man United -leirissä raivottiin
- Liam Rosenior pyytää pelaajiaan unohtamaan hälyn Chelsean ympärillä
- Liverpoolille massiivinen helpotus PSG-ottelun alla
- Kakkosvahdit vastakkain Arsenalin ja Man Cityn välisessä liigacupin finaalissa
- José Mourinho murtui – koskettavat jäähyväiset Manchester Unitedin ja Chelsean ex-valmentajalle
- Liverpool ei pysynyt Brightonin vauhdissa
- Valioliiga voi saada jopa seitsemän joukkuetta Mestarien liigaan
- Man United tähyää 80 miljoonan keskikenttämiestä
- Arsenal-tähdeltä shokkipaljastus: ”Olin siirtymässä Bayern Müncheniin”