Tottenham valmistautuu lähestymään virallisesti Arne Slotia seuran managerin paikasta.

Feyenoordia luotsaava hollantilaisvalmentaja on Athleticin tietojen mukaan kärkiehdokas lontoolaisseuran seuraavaksi luotsiksi. Myös Brightonin Roberto De Zerbi ja Espanjan maajoukkueesta potkut saanut Luis Enriqué ovat olleet ehdokaslistalla.

Slot, 44, johdatti Feyenoordin tällä kaudella seuran ensimmäiseen Eredivisien mestaruuteen kauden 2016-2017 jälkeen. Joukkue selviytyi myös vuosi sitten Konferenssiliigan finaaliin.

Tottenham on etsinyt valmentajaa, joka pystyisi muuttamaan seuran kulttuuria ja tuomaan jokaisen osasen takaisin yhteen energisoiden joukkueen pelitavan. Seura on samalla ottanut pesäeroa suuren profiilin valmentajanimiin löytääkseen itselleen sopivan ehdokkaan.

Prosessi käynnistyi Antonio Conten potkujen jälkeen maaliskuun lopussa. Conten jälkeen vastuuvalmentajana jatkoi Cristian Stellini, joka korvattiin myöhemmin Ryan Masonilla.

Kahdeksanneksi sarjataulukossa vajonnut Tottenham on vaarassa jäädä ulos europeleistä. Joukkue kohtaa päätöskierroksella Leedsin.