Man Unitedin päävalmentaja haukkui Chelsean toiminnan: ”Jos ei ole strategiaa, rahasta ei ole hyötyä”
Chelsean kausi ei ole mennyt ihan nappiin. Uusi omistaja – Todd Boehly – tuli, pani rahaa haisemaan satojen miljoonien puntien edestä ja tuloksena on romahdus.
Chelsea on jo vaihtanut valmentajaa, muttei siitäkään mitään apua ole ollut. Joukkueella on kaksi ottelua pelaamatta, ja sijoitus Valioliigassa on tällä hetkellä 12:s.
Tänään torstaina pelataan kahden suuren välinen ottelu, kun Manchester United isännöi Chelseaa. Pelin alla Unitedin päävalmentajalta, Erik ten Hagilta kysyttiin, onko Chelsea hyvä esimerkki siitä, että omistajanvaihdos voi aiheuttaa ongelmia.
– Ehdottomasti kyllä. Jos ei ole strategiaa – tai oikeanlaista strategiaa – rahasta ei ole hyötyä, ten Hag sanoi.
– Englannissa on tällä hetkellä keskittymä hyviä pelaajia, hyviä valmentajia ja rahaa. Se tekee kilpailusta parempitasoisen mutta myös haastavamman.
– On tehtävä oikeita asioita. Vaikka rahaa olisi, sitä on käytettävä järkevästi. Taustalla on oltava strategia, koska muuten raha menee hukkaan.
Kenties ten Hag lausui samalla varoituksen sanan Sir Jim Ratcliffelle ja Sheikki Jassimille, jotka yrittävät parhaillaan ostaa Man Unitedia.
LUE MYÖS
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Toimittaja: AC Milan -legenda ehdolla Tottenhamin valmennustiimiin
- Nyt tipahti uutta tietoa Tottenhamin päävalmentajaneuvotteluista
- Chelsea-pelaaja latasi suorat sanat seurajohdon ratkaisusta: ”En olisi tehnyt tuollaista päätöstä”
- Missä Mohamed Salah pelaa ensi kaudella? Egyptin maajoukkueen valmentaja kertoi mielipiteensä
- Tottenhamin ex-pelaaja väittää: Seura on hankkinut vääränlaisia pelaajia
- Putoaako Tottenham? Näin Mauricio Pochettino kommentoi
- Florian Wirtz kertoi vaikeasta syyskaudestaan
- Chelsea-pelaaja Barcelonan mahdollisesta kiinnostuksesta: ”Olisi vaikea kieltäytyä”
- Declan Rice ja Bukayo Saka jättivät maajoukkueen – Thomas Tuchel kertoi mielipiteensä: ”Ymmärrän, miltä tämä näyttää”
- ”Liian vanha” Roy Hodgson, 78, perusteli yllätyspaluutaan – kertoi tylsistyneensä eläkkeellä
- Valioliigasta romahtanut seura hävisi ruman riidan oikeudessa – vaati 120 miljoonaa euroa pelaajan kuoleman jälkeen
- Liverpool-legendat eivät näe West Ham -tähteä Mohamed Salah’n korvaajana: ”Pidän häntä huippupelaajana, mutta…”
- ”Liian vanha” Roy Hodgson, 78, perusteli yllätyspaluutaan – kertoi tylsistyneensä eläkkeellä
- BBC: Tottenham on erittäin lähellä valmentajapalkkausta
- Tottenhamin valmentajakandidaatti otti kantaa huhuihin: ”Mielipiteeni ei ole muuttunut”
- Chelsea-pelaaja Barcelonan mahdollisesta kiinnostuksesta: ”Olisi vaikea kieltäytyä”
- Declan Rice ja Bukayo Saka jättivät maajoukkueen – Thomas Tuchel kertoi mielipiteensä: ”Ymmärrän, miltä tämä näyttää”
- Bernardo Silva kertoi miksi on suunnitellut jättävänsä Manchester Cityn
- Englannin pelaaja sai vihellyskonsertin omilta kannattajilta – näin joukkuetoveri reagoi
- Putoaako Tottenham? Näin Mauricio Pochettino kommentoi