Supertietokone ennusti: nämä seurat putoavat Valioliigasta tämän päivän päätöskierroksella!

Ensi kauden valioliigakausi alkaa kovaa vauhtia hahmottua.
Nousijat tiedetään jo: Burnley voitti Mestaruussarjan ja Sheffield United oli toinen. Lauantai-iltana Luton Town kaatoi nousukarsintafinaalissa Coventryn ja varmisti kolmannen nousijan paikan.
Kolmesta putoajasta vain yksi – Southampton – tiedetään varmuudella. Kaksi viimeistä ratkeaa tänään sunnuntaina, kun Valioliigassa pelataan kauden päätöskierros.
Kaksi muuta putoajaa ratkotaan kolmen joukkueen kesken. Ennen päivän otteluita tilanne on tämä:
- Everton, 33 pistettä, maaliero -24
- Leicester, 31 pistettä, maaliero -18
- Leeds, 31 pistettä, maaliero -27
Everon kohtaa päätöskierroksella kotonaan Bournemouthin, Leicester kotonaan West Hamin ja Leeds kotonaan Tottenhamin.
Tilastopalvelu Opta ajoi tilanteen supertietokoneen läpi. Ylivoimaisesti suurin todennäköisyys välttää putoaminen on Evertonilla, jolle annetaan siihen 79,6 prosentin todennäköisyys. Leicesterin todennäköisyys selvitä on 17 prosenttia ja Leedsin vaivaiset 3,3 prosenttia. Eli: on hyvin todennäköistä, että Valioliigasa putoavat tällä kaudella Southampton, Leeds ja Leicester.
Leedsin tilannetta hankaloittaa entisestään se, että Bournemouthilla ja West Hamilla ei ole enää pelattavaa, mutta Tottenham tavoittelee vielä Konferenssiliigan paikkaa.
Valioliigan päätöskierros pelataan tänään sunnuntaina kello 18.30. Viaplay näyttää kierrokselta ottelun Everton-Bournemouth.
LUE MYÖS
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Arsenal ja Man United pettyivät Mestarien liigassa
- Wilfried Zaha onnistui Old Traffordilla – Valioliigaseurat Mestarien liigassa tasatilanteissa
- Riittääkö termi ”nolo” kuvaamaan tätä? Valioliiga julkisti Liverpoolin maalin hylkäämiseen johtaneen VAR-keskustelun
- Pep Guardiola vertasi nykyjalkapallon tilannetta pikaruokaan: ”Luuletteko että meillä on aikaa prosesseihin?”
- Pep Guardiola lähettää Rodrin avaukseen – toipilaskaksikko myös Leipzigiin
- Arsenal joutunee Pohjois-Ranskassa kuumaan paikkaan – viranomaiset ottavat Mestarien liiga -illan tosissaan
- Sky: Jadon Sancho lähtee Man Unitedista tammikuun siirtoikkunassa
- Lähde: Valioliigan kuljetuskuningas useaksi viikoksi sivuun – Englannin A-maajoukkue tarvitsee korvaajan?
- Ihmeiden aika ei ole ohi! Lontoon liepeiltä hämmentävä sopimusuutinen
- Manchester Unitedissa epäonnistunut Wilfried Zaha ei pelkää paluuta Old Traffordille – ”En halunnut urani kuolevan”
- Zlatan Ibrahimovic kyseenalaistaa Erik ten Hagin pätevyyden – ”Mistä tällä valmentajalla on kokemusta?”
- Tottenham-Liverpool -ottelun jälkipyykki ei vielä pesty – isosta tuomiosta valitus
- Sir Jim Ratcliffe muuttamassa mielensä Manchester Unitedista
- Riittääkö termi ”nolo” kuvaamaan tätä? Valioliiga julkisti Liverpoolin maalin hylkäämiseen johtaneen VAR-keskustelun
- Manchester Unitedissa epäonnistunut Wilfried Zaha ei pelkää paluuta Old Traffordille – ”En halunnut urani kuolevan”
- Athletic: Liverpool-tähti sivussa maajoukkuetaukoon saakka
- Chelsea tyrmäsi Fulhamin salamamaaleilla – Mykhaylo Mudryk onnistui viimein
- Ihmeiden aika ei ole ohi! Lontoon liepeiltä hämmentävä sopimusuutinen
- Chelsean jättihankinta avasi viimein maalitilinsä – Mauricio Pochettino kehui suojattiaan: ”Ei ole helppo sopeutua”
- Sky: Jadon Sancho lähtee Man Unitedista tammikuun siirtoikkunassa