Joe, 20, eteni alle kahdessa vuodessa baarimikosta Valioliigan pelaajaksi – nuoruuden takaisku oli lähellä tappaa mielenkiinnon jalkapalloon: ”Ikävin tunne”
Valioliigan sarjanousijan Lutonin Joe Taylorin elämä on muuttunut 18 kuukaudessa merkittävästi. Baarimikkona työskennellyt alasarjapelaaja pääsee ensi kaudella potkimaan palloa Englannin korkeimmalla tasolla.
Norwichin kasvattama Taylor, 20, lopetti melkein jalkapallouransa, kun Kanarialinnut antoi hänelle lähtöpassit. Muut urheilulajit, kuten rugby ja kriketti, kiinnostivat hyökkääjää enemmän.
– Olin enemmän kriketin perään, mutta Norwich värväsi minut yhdeksän vuotiaana. En kuitenkaan saanut stipendiä ja se oli ikävin tunne, jonka olen kokenut jalkapallossa, pois lukien se Wembleyllä hylätty maali, Taylor kertoi The Sunille.
Taylor löysi rakkautensa jalkapalloon tehtyään nuorisosopimuksen alasarjajoukkue King´s Lynnin kanssa. Hän nousi nopeasti joukkueen hierarkiassa ja pelasi myös joukkueen reservimiehistössä.
Taylor tarvitsi tuolloin edelleen toisen työpaikan ja hän työskenteli baarimikkona hotellin baarissa, kunnes Ykkösliigaa pelaava Peterborough United värväsi hänet marraskuussa 2021 King´s Lynnistä.
Tämän vuoden tammikuussa matka jatkui Lutoniin.
– Rakastin työskennellä baarimikkona. Kun Peterborough soitti, päätökseni oli tehty, Taylor kommentoi.
Taylor pelasi nousukarsintojen finaalissa Coventry Cityä vastaan vain vartin, mutta oli lähellä tulla suureksi sankariksi tehtyään valtavan jatkoaikamaalin Wembleyllä. Hän luuli vieneensä seuransa Valioliigaan, kunnes VAR-lippu nousi.
Luton ratkaisi myöhemmin nousun rangaistuspotkukilpailussa.
– Nuorena poikana osana oleminen tällaista suurta voittoa on unelmien täyttymys, Taylor kuvaili Lutonin nousujuhlia.
LUE MYÖS!
- Murskavoitto Valioliigassa – Newcastle jäi jyrän alle
- James Milner palaa Liverpooliin – tässä roolissa
- Roberto De Zerbiltä tyly kommentti kohupelaajasta
- Gary Neville kertoi – yksi joukkue voi haastaa Arsenalin Valioliigan mestaruustaistossa
- Nottingham-pomo lähti todella yllättävään maahan
- Lehti: Liverpool kiikaroi jo seuraavaa vahvistusta Barcelonasta
- Suru-uutinen: entinen Valioliiga-vahti on kuollut
- Peter Schmeichel: VAR pitää ottaa pois Valioliigasta
- Liverpool-pelaaja jäänyt täysin olemattomalle vastuulle – näin Andoni Iraola kommentoi
- Roy Keane: Manchester Unitedin ei pidä vielä panikoida
- Man Unitedin tähtipelaaja raivostui tuomareille: ”Anteeksiantamatonta”
- Michael Carrick ei sulattanut Manchesterin derbyn tuomaritoimintaa: ”Huolestuttavaa”
- Ensimmäistä kertaa 107 vuoteen – Coventrylle historiallinen pohjanoteeraus
- Roy Keane kritisoi Bruno Fernandesia: ”Pystyttävä parempaan”
- Wayne Rooney latasi suorat sanat VAR:sta
- Liverpool-pelaaja jäänyt täysin olemattomalle vastuulle – näin Andoni Iraola kommentoi
- Álvaro Arbeloa teki historiallisen tempun – kukaan Liverpoolin ex-pelaaja ei ole pystynyt samaan
- Wayne Rooney: Manchester United tarvitsee uusia hyökkääjiä
- Roy Keane: Manchester Unitedin ei pidä vielä panikoida
- Karu romahdus Valioliigasta – nyt näyttää putoajalla pahalta