Robert Sánchez on siirtymässä Brightonista Chelseaan, kertoo The Athletic.

Athleticin saamien tietojen mukaan seurat ovat päässeet sopuun Sánchezin siirrosta ja maalivahti käy tuota pikaa Chelsean lääkärintarkastuksessa.

Chelsea maksaa Sánchezista noin 29 miljoonaa euroa Brightonille.

Sánchez, 25, menetti ykkösvahdin paikkansa viime kaudella Brightonissa Roberto De Zerbin saavuttua seuran päävalmentajaksi.

Sánchez taistelee Chelseassa ykkösvahdin paikasta yhdessä Kepa Arrizabalagan kanssa. Chelsea on etsinyt jo jonkun aikaa uutta maalivahtia myytyään Edouard Mendyn Saudi-Arabiaan.

Sánchez siirtyi Brightonin organisaatioon kesällä 2013, ja maalivahti lasketaan siten seuran omaksi kasvatiksi. Espanjan A-maajoukkuerinkiin kuuluva Sánchez pelasi 90 ottelua Brightonin ykkösjoukkueessa.

David Ornstein

@David_Ornstein
🚨 EXCL: Brighton & Hove Albion have agreed a deal with Chelsea for goalkeeper Robert Sanchez. Spain international expected to undergo medical imminently. #CFC have been targeting 25yo as competition for Kepa following Mendy departure @TheAthleticFC #BHAFC theathletic.com/4745718/2023/0…