Brentford on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen David Rayan kanssa. Espanjalaisvahti siirtyi aiemmin elokuussa lainasopimuksella Arsenaliin.

Arsenalilla on edelleen osto-optio Rayan, 27, palveluksista.

Arsenal

@Arsenal
Making it official ✍️

Brentford FC

@BrentfordFC
You've got a good one, @Arsenal

Best of luck, @daviidraya1 👊

– Moni Brentfordin kannattaja saattaa kysyä, että miksi tämä siirto on rakennettu lainaksi niin, että Arsenalilla on optio pysyvään siirtoon tulevaisuudessa. Vastaus siihen on se, että saimme tehtyä nopeammin sopimuksen aikaiseksi molempien osapuolten välillä. Molemmat osapuolet haluavat tehdä tästä siirrosta pysyvän niin pian kuin mahdollista, Brentfordin jalkapallojohtaja Phil Giles kommentoi seuran tiedotteessa.

– Davidin jatkosopimuksessa on kyse vaihtoehtoisesta suunnitelmasta, kun siirto ei ole vielä pysyvä. En odota näkeväni Davidia takaisin täällä Brentfordissa. Jos se tapahtuisi, näin kovatasoisen maalivahdin kanssa työskentely kahden lisävuoden ajan olisi meille odottamaton bonus.

Raya siirtyi Brentfordiin Blackburnista vuonna 2019. Hän on pitänyt 62 Valioliiga-otteluun yhteensä 20 nollapeliä seuran paidassa.

Raya oli myös mukana nostamassa Brentfordin Valioliigaan nousukarsintojen voittajana keväällä 2021.

LUE MYÖS!