Ex-kumppani Gabriela syyttää Man United -tähteä rajusta parisuhdeväkivallasta – maajoukkue pudotti kokoonpanosta
Manchester Unitedin Antony on pudotettu Brasilian maajoukkueesta käynnissä olevan rikostutkinnan myötä. Laiturin entinen tyttöystävä Gabriela Cavallin on syyttänyt häntä rajusta parisuhdeväkivallasta.
Brasilian maajoukkueessa Antonyn, 23, pudotusta on perusteltu ”julkisuuten vuotaneilla yksityiskohdilla”, jotka täytyy tutkia. Pelaajan korvaa Arsenalin Gabriel Jesus.
Brasilialainen uutistoimisto UOL Esporte julkaisi syytökset maanantaina. Sekä Sao Paulon että Suur-Manchesterin poliisi ovat tutkineet väitteitä, jotka Antony on itse kiistänyt.
Cavallin syyttää Antonyn puskeneen häntä Manchesterissa hotellissa 15. päivä tammikuuta aiheuttaen hoitoa tarvinneen avohaavan päähän. Hän myös väittää saaneensa nyrkin iskun rintaansa vaurioittaen naisen silikonimplanttia. Vamma vaati leikkauksen.
Antony hyökkäsi UOL:in tietojen mukaan Cavallin kimppuun ensimmäistä kertaa lomalla Brasiliassa kesällä 2022, kun hän oli raskaana. Nainen väittää jalkapalloilijan uhanneen tuolloin heittää hänet ulos liikkuvasta autosta.
Viimeisimpänä Cavallin kertoo Antonyn heittäneen lasin häntä kohti, joka viilsi naisen sormea hänen yrittäessä puolustaa itseään.
Antony julkaisi itse oman lausuntonsa sosiaalisessa mediassa, jossa hän kiisti käyttäneensä koskaan fyysistä väkivaltaa Cavallinia kohtaan. Hän kuvaili kaksikon parisuhdetta myrskyisäksi.
– Voin rauhallisesti todeta syytökset valheellisiksi ja jo hankitut todisteet ja muu todistusaineisto tulevat todistamaan syyttömyyteeni, Antony kommentoi lausunnossaan.
Man United päätti vasta sisäisen tutkintansa Mason Greenwoodin tapauksessa. Oma kasvatti lainattiin Espanjan La Ligaan Getafeen.
Greenwoodiin kohdistuneet syytteet kumppaninsa raiskausyrityksestä ja pahoinpitelystä kumottiin helmikuussa.
LUE MYÖS!
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Liverpool-legenda Ian Rush sairaalassa
- Tottenhamin Brennan Johnson toisen Valioliiga-seuran kiikarissa
- Mohamed Salah palasi Liverpoolin kokoonpanoon – näin kommentoi Arne Slot
- Jättipaukku lähellä: nuhaisesti pelannut Arsenal nujersi sarjajumbon vain vaivoin
- Tämä oli videotuomarin näkemys Liverpool–Brighton-ottelussa puhuttaneesta tilanteesta
- Mohamed Salah nauratti toimittajia Brighton-voiton jälkeen
- Loukkaantumisista kärsinyt Cole Palmer osui heti paluuottelussaan – Everton ei pystynyt selättämään peikkoaan
- Liverpool otti vapauttavan voiton – Mohamed Salah teki historiaa
- Valioliigapeluri jätettiin ulos AFCONista: ”Kyse ei ole jalkapallosta”
- Chelsea haluaa hollantilaislupauksen – Man United ja Newcastle myös kiinnostuneita
- Tämä oli videotuomarin näkemys Liverpool–Brighton-ottelussa puhuttaneesta tilanteesta
- Mohamed Salah nauratti toimittajia Brighton-voiton jälkeen
- The Sun: Arsenal-toppari osallisena välikohtauksessa Lontoossa
- Liverpool otti vapauttavan voiton – Mohamed Salah teki historiaa
- Jättipaukku lähellä: nuhaisesti pelannut Arsenal nujersi sarjajumbon vain vaivoin
- Valioliigapeluri jätettiin ulos AFCONista: ”Kyse ei ole jalkapallosta”
- Chelsea haluaa hollantilaislupauksen – Man United ja Newcastle myös kiinnostuneita
- Mohamed Salah voi pelata Brightonia vastaan – yhdellä ehdolla
- Liverpool teki ison päätöksen Mohamed Salahista!
- Mikel Arteta näpäytti toimittajaa: ”50 ottelua”


