Mauricio Pochettino nosti esiin Chelsean suurimman ongelman: ”Siksi meillä ei ole ansaitsemiamme pisteitä”

Chelsea on pelannut ennakko-odotuksiin nähden surkean alkukauden.
Viidestä sarjaottelusta tuloksena on vaivaiset viisi pistettä, viisi tehtyä maalia ja sarjataulukon 14. sija. Chelsea on käyttänyt viimeisen vuoden aikana siirtomarkkinoilla useita satoja miljoonia euroja, mutta se ei ainakaan toistaiseksi näy tulostaululla.
Chelsea on kärsinyt etenkin maalinteko-ongelmista. Viisi maalia viiteen peliin on hälyttävän pieni määrä joukkueelle, jonka tavoite on sijoittua neljän parhaan joukkoon. Chelsea on jäänyt jo kahdeksan pisteen päähän neljän kärjestä, vaikka kausi on vasta alkumetreillään.
Chelsean päävalmentaja Mauricio Pochettino tiedostaa, mikä on joukkueen suurin ongelma.
– Meidän on oltava kliinisempiä maalintekopaikoissa ja tehdä niistä maalit. Se on kaikista tärkeintä. Kaikkien datojen mukaan olemme neljän parhaan joukossa koko sarjassa, mutta maalin edustalla olemme viimeisiä ja sen vuoksi meillä ei ole ansaitsemiamme pisteitä. Jalkapallossa tarkoitus on voittaa otteluita.
– Olen pettynyt, koska mielestäni monet meitä vähemmän paikkoja luovat joukkueet tekevät enemmän maaleja. Siksi meillä on huono fiilis. Pelaajat ansaitsevat enemmän.
Chelsean kausi jatkuu sunnuntaina, kun se isännöi Valioliigassa Aston Villaa. Viaplay näyttää kaikki Valioliigan ottelut.
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n* palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 500:aan eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
*= 0%:n palkkiokulut koskevat vain osakkeita. Tämänhetkinen hinnanerosopimusprosentti on 76.
Aloita sijoittaminen tästä!- Manchester Unitedin johtopelaaja kiistää Erik ten Hagin menettäneen joukkueen luottamuksen – ”Kyse ei ole nyt siitä”
- Yksi asia mietityttää Jamie Carragheria Arsenalin mestaruusunelmassa: ”En voi olla miettimättä sitä”
- Athletic: Optiota ei käytetä – hyökkääjä saattaa jättää Manchester Unitedin jo tammikuussa
- Gary Neville avautui Manchester Unitedin ongelmista – tästä syystä toivoo Erik ten Hagin säilyttävän työpaikkansa
- Onko Aston Villa mukana mestaruustaistelussa? Maalivahdilla ja päävalmentajalla erilaiset näkemykset
- Tottenham järjesti maalijuhlat Newcastlen kustannuksella – kritisoitu hyökkääjä osui kahdesti
- Chelsea hävisi tällä kertaa Evertonille – näin kommentoi Mauricio Pochettino
- Manchester City katkaisi voitottoman putkensa Valioliigassa – Chelsea hävisi taas!
- Ei kai taas? Chelsean kapteeni jätti kentän loukkaantumisen vuoksi
- Sky: Pirteä peliesitys rökäletappion jälkeen pelasti valioliigavalmentajan työpaikan
- Chelsea hävisi tällä kertaa Evertonille – näin kommentoi Mauricio Pochettino
- Tottenham järjesti maalijuhlat Newcastlen kustannuksella – kritisoitu hyökkääjä osui kahdesti
- Sky: Pirteä peliesitys rökäletappion jälkeen pelasti valioliigavalmentajan työpaikan
- Pep Guardiola otti kantaa Erling Haalandin loukkaantumiseen
- Roy Hodgson lyttää Virgil van Dijkin tästä tilanteesta – ”Käytti tilaisuutensa”
- Asiantuntija avasi syitä Manchester Unitedin nolon murskatappion taustalla – ”He heittivät pyyhkeen kehään”
- Ei kai taas? Chelsean kapteeni jätti kentän loukkaantumisen vuoksi
- Näin Bruno Fernandes selitti Manchester Unitedin rumaa tappiota
- Arsenal-tähti hämmentyneenä kahdesta puhuttavasta tuomiosta – ”Tunsin kosketuksen”
- Erling Haaland ulkona Man Cityn kokoonpanosta