Valioliigapeluri käyttää ex-tähdeltä saamaansa muistoa todella poikkeuksellisesti: ”Hieron jalkaani vasten”
Manchester Unitedin kirjoilla vuosikymmenen ajan ollut Andreas Pereira edustaa tätä nykyä lontoolaista Fulhamia. Sekä Brasilian että Belgian kansalaisuudet omaava keskikenttäpelaaja on asettunut Mökkiläisten riveihin varsin hyvin, ja pelannut kuluvan valioliigakauden yhdeksässä ottelussa tasan 600 minuuttia.
27-vuotias kertoi ESPN Brazilille melko poikkeuksellisesta rituaalistaan. Nuoruusvuosinaan Man Unitedissa Pereira toimi pallopoikana seuran edustusryhmän kohdatessa Mestarien liigassa Real Madridin, ja hankki tässä yhteydessä arvokkaan muistoesineen.
– Alex Ferguson halusi pallopojiksi alle 18- ja alle 21-vuotiaiden joukkueitten pelaajia, koska halusi pallon palautuvan mahdollisimman nopeasti peliin. Jäin ottelun jälkeen odottamaan, ja näin Kakán. Pyysin hänen paitaansa, mutta hän sanoi jo vaihtaneensa sen. Pyysin häneltä sitten mitä vain muuta; sukat, shortsit, mitä tahansa. Hänellä oli parit shortsit, joista sain toiset. Se tuntui mielettömältä, ja ne shortsit ovat minulla edelleen.
Brassilegendan housut eivät kuitenkaan ole Pereiralla vain kehyksissä seinällä, vaan ainakin ajoittain yhä käytössä – tosin hieman alkuperäisestä käyttötarkoituksesta poiketen.
– Silloin tällöin ennen tärkeää ottelua haen ne, ja hieron jalkaani vasten, itseluottamuksen vahvistamiseksi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- ESPN: Tottenham-hyökkääjä autokolarissa
- Mikel Arteta vetoaa Arsenal-faneihin
- Chelsean ex-luotsi ja -pelaaja sanasodassa: ”Kukaan ei pitänyt hänestä”
- Douglas Luiz palaa Aston Villaan
- Brighton kutsumassa pelaajansa takaisin lainalta
- Man Unitedin seuralegenda palaa eläkkeeltä kylmyyden keskelle – loiston päivistä on jo aikaa
- Arsenal-kapteeni uskoo mestaruuteen: ”Olemme yhä kärjessä”
- Besiktas maksoi hyökkääjästä 13 miljoonaa ja myi heti saman pelaajan Aston Villaan
- Arsenal-laina vakuutti heti: ”Hänestä tulee huippupelaaja”
- AS: Xabi Alonso haluaa siirtyä Liverpoolin päävalmentajaksi kesällä
- Besiktas maksoi hyökkääjästä 13 miljoonaa ja myi heti saman pelaajan Aston Villaan
- Man Unitedin seuralegenda palaa eläkkeeltä kylmyyden keskelle – loiston päivistä on jo aikaa
- AS: Xabi Alonso haluaa siirtyä Liverpoolin päävalmentajaksi kesällä
- Arsenal-laina vakuutti heti: ”Hänestä tulee huippupelaaja”
- Näin Mikel Arteta kommentoi United-tappiota: ”Tämä todella sattuu, mutta…”
- Marc Guéhi kävi viime kesänä Liverpoolin lääkärintarkastuksessa: ”Se oli pitkälti tehty”
- Arsenal-kapteeni uskoo mestaruuteen: ”Olemme yhä kärjessä”
- Entisen Man City -puolustajan ura jatkuu eksoottisissa olosuhteissa – ”Odottamattomin siirto koskaan”
- Times: Andy Robertson sittenkin jäämässä Liverpooliin
- Michael Carrick paljasti – keskusteli Ole Gunnar Solskjaerin kanssa