Manchester United ei luovu megaflopistaan halvalla
Manchester Unitedilla ei ole aikomusta luopua laitahyökkääjä Jadon Sanchosta halvalla, kertoo ESPN.
Sanchon, 23, odotetaan lähtevän Unitedista tammikuussa, sillä hänet pudotettiin jo yli kaksi kuukautta sitten ykkösmiehistöstä, eikä pattitilanteeseen näytä syntyvän ratkaisua.
Unitedin manageri Erik ten Hag jätti syyskuussa Sanchon sivuun kokoonpanosta Arsenalia vastaan ja perusteli päätöstään sillä, että englantilaislaituri ei ollut esiintynyt vaaditulla tasolla harjoituksissa. Sancho kiisti väitteen sosiaalisessa mediassa ja sanoi, että hänet on jo pitkään leimattu ”syntipukiksi”.
Tilanne ratkeaisi tiettävästi sillä, että Sancho pyytäisi ten Hagilta anteeksi, mutta pelaaja ei ole siihen suostunut joukkuekaveriensa kehotuksista huolimatta.
Manchester United on valmis kuuntelemaan tarjouksia Sanchosta tammikuun siirtoikkunassa. Häntä kohtaan on lehtitietojen mukaan osoitettu kiinnostusta muun muassa Juventuksesta, Borussia Dortmundista ja Saudi-Arabiasta.
Useat seurat ovat kiinnostuneet ottamaan Sanchon lainalle, mutta niiden toiveissa on, että United maksaa valtaosan hänen 344 000 euron viikkopalkastaan.
Manchester United on periaatteessa valmis harkitsemaan lainatarjouksia, mutta se haluaa, että Sanchon tuleva seura osallistuu merkittävästi palkkakuluihin ja maksaa lainadiilistä korvauksen.
Sancho siirtyi Unitediin toissa vuonna Dortmundista 85 miljoonalla eurolla, ja hänen sopimustaan on jäljellä vielä monta vuotta. Englannin maajoukkueessakin esiintynyt laituri on jäänyt Old Traffordilla kauas hintalappunsa tuomista odotuksista.
LUE MYÖS:
LUE MYÖS:
- Manchester City hallitsi Mestarien liigassa – Erling Haaland maalasi kahdesti
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Aston Villa vei pisteet vieraskentältä – toppari antoi kaksi maalisyöttöä
- Valioliigasta viisi ehdokasta parhaaksi miespelaajaksi Ballon d’Or -gaalassa
- Ballon d’Or 2026: Vuoden valmentajaehdokkaat selvillä – kaksi Valioliiga-luotsia mukana
- Liverpool teki merkittävän muutoksen – uusi sponsoridiili on massiivinen
- Paljastus Newcastlen kulisseista: Eddie Howen lähtöön valmistauduttiin 8-9 kuukautta
- Aston Villan kesähankinta loukkaantui – sivussa lokakuuhun asti
- Arsenal-tähti keräsi kehut Chelsea-ottelusta: ”Paras koko sarjassa”
- BBC: Chelsea havitteli paikallisvastustajansa norjalaistähteä siirtoikkunan viime metreillä
- Kaverukset ottivat kovasti yhteen – ”Hän on hyvä ystäväni, mutta”
- Arsenal-tähti keräsi kehut Chelsea-ottelusta: ”Paras koko sarjassa”
- Huippupelaaja palaa lähes kahden vuoden tauon jälkeen Valioliigaan
- Liverpool teki merkittävän muutoksen – uusi sponsoridiili on massiivinen
- Liverpool tyhjenee
- BBC: Chelsea havitteli paikallisvastustajansa norjalaistähteä siirtoikkunan viime metreillä
- Yllätyssopimus: Jamie Vardy palaa Englantiin – tässä uusi seura
- Aston Villan kesähankinta loukkaantui – sivussa lokakuuhun asti
- ”Kun Man City ottaa yhteyttä, sille ei sanota ei” – Cityn tähtihankinta avasi siirtoaan
- Brutaali tuomio Arsenal-tähdestä – Jamie Carragher: ”Hän ei enää koskaan ole avauksessa!”
