Englannin jalkapalloliitto (FA) on antanut Brightonin päävalmentajalle Roberto De Zerbille kirjallisen varoituksen hänen käytöksestään italialaisluotsin tuomaripuheiden jälkeen, kertoo BBC.

De Zerbi, 44, sanoi, että hän ei pidä ”80 prosentista Englannin erotuomareista” sen jälkeen, kun hänen joukkueensa pelasi 1-1-tasapelin Sheffield Unitedia vastaan 12. marraskuuta.

Brighton johti peliä Bladesia vastaan suurimman osan ottelusta ennen kuin keskikenttäpelaaja Mahmoud Dahoud sai punaisen kortin. Pian kentältäpoiston jälkeen Sheffeld United tasoitti ottelun.

De Zerbi kävi puhumassa tuomareille loppuvihellyksen jälkeen ja kommentoi heidän työskentelyään ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa.

– Olen rehellinen ja selkeä – en pidä 80 prosentista Englannin erotuomareista, sanoi De Zerbi.

– Se ei ole uutta. En pidä heistä. En pidä heidän käytöksestään kentällä.

Brighton on tällä hetkellä Valioliigan sarjataulukossa kahdeksantena ja palaa tositoimiin lauantaina Nottingham Forestin vieraana.

Sky Sports Premier League

@SkySportsPL
BREAKING: The FA have warned Brighton head coach Roberto De Zerbi about his future conduct following comments about match officials 💬

Linkki twiittiin.