”Urani suurin kunnia” – Manchester Unitedin kasvatti toimi kapteenina Liverpoolia vastaan
Manchester Unitedin keskikenttäpelaaja Scott McTominay sanoo, että Liverpoolia vastaan kapteenina toimiminen on hänen uransa ”suurin kunnia”.
McTominay, 27, sai sunnuntain 0-0-tasapeliin kapteeninnauhan käteensä, kun Unitedin virallinen kippari Bruno Fernandes oli pelikiellon takia sivussa.
Kärjen takana pelannut McTominay on kerran aiemmin toiminut Unitedin kapteenina, mutta sunnuntaina hän sai ensimmäistä kertaa nauhan käteensä Valioliigassa – ja vieläpä North West Derbyssa Liverpoolia vastaan.
Skotlantia edustava McTominay on pelannut Manchester Unitedissa yhtäjaksoisesti viisivuotiaasta saakka ja esiintynyt seuran ykkösmiehistössä 228 kertaa.
– Olen ylpeä siitä, että johdatin meidät kentälle tänään. Se on urani suurin kunnia, tämän jalkapalloseuran kapteenina toimiminen. Olen tehnyt sen nyt kahdesti. Olen ollut täällä pikkupojasta asti, tunnen systeemin ja mitä vaatii tulla sen läpi. Olen kiitollinen, että olen tässä asemassa ja haluan enemmän, kommentoi McTominay Sky Sportsille.
– Jalkapallossa ei koskaan voi tietää, asioita voi tapahtua. Spekulaatioita tulee ja menee. Mutta kunhan minulla on selkeä mieli ja teen parhaani jalkapallokentällä ilman tekosyitä, en oikeastaan välitä siitä, mitä muut sanovat tai mitä muut minusta ajattelevat.
– Haluan vain pelata hyvin tälle jalkapalloseuralle, ja siinä se.
LUE MYÖS:
- Alan Shearer haukkui kaksi Man Unitedin pelaajaa: ”Olisin raivoissani jos joutuisin pelaamaan hänen kanssaan”
- Jürgen Klopp hämillään tuloksesta: ”En muista näin dominoivaa esitystä Man Unitedia vastaan”
- André Onana lähetti tylyn viestin Liverpoolin kannattajille – Gary Nevilleltä bensaa liekkeihin
LUE MYÖS:
- Erling Haaland loukkaantui
- Jesse Marsch: Manchester City ansaitsee suuren rangaistuksen
- Lähde: Arsenal kiinnostunut Man Unitedin keskuspuolustajasta
- Telegraph: Chelsea Englannin maajoukkuemiehen perässä
- Arsenal pitämässä kiinni huippulupauksestaan
- Emi Martínez: Hävitty MM-finaali vaikutti Chelsea-siirtoon
- Brighton-pomo otti kantaa valmentajan tulevaisuuteen: ”Emme pelkää sitä”
- GdS: Liverpoolin toppari herättää kiinnostusta Italiassa
- Lähde: Laitahyökkääjä haluaa jättää Liverpoolin talvella
- 0–7! Englanti murskasi Kroatian Kansojen liigassa
- Lähde: Arsenal kiinnostunut Man Unitedin keskuspuolustajasta
- Kun ei kiinnosta niin ei kiinnosta: Jannik Vestergaard lopetti uransa
- Arsenal pitämässä kiinni huippulupauksestaan
- Telegraph: Chelsea Englannin maajoukkuemiehen perässä
- Lähde: Laitahyökkääjä haluaa jättää Liverpoolin talvella
- GdS: Liverpoolin toppari herättää kiinnostusta Italiassa
- Emi Martínez: Hävitty MM-finaali vaikutti Chelsea-siirtoon
- Brighton-pomo otti kantaa valmentajan tulevaisuuteen: ”Emme pelkää sitä”
- Thomas Tuchel huolestui Raheem Sterlingistä
- Manchester Unitedin kesähankinta pelasi ensimmäisen ottelunsa uudessa seurassaan