Jürgen Klopp ei aio vaikuttaa seuraajansa valintaan – Liverpoolin seurapomo kommentoi prosessia
Liverpoolin manageri Jürgen Klopp sanoo, että hän ei aio vaikuttaa seuraajansa valintaan.
Klopp, 56, ja Liverpool tiedottivat perjantaina, että hän jättää seuran kuluvan kauden jälkeen. Kannattajien rakastama saksalaisluotsi on valmentanut Anfieldilla lokakuusta 2015 lähtien ja voittanut seuran kanssa käytännössä kaiken.
Liverpoolilla ei ole lehtitietojen mukaan korvaajaa valmiina Kloppille, vaikka esimerkiksi Bayer Leverkusenin Xabi Alonso yhdistettiin välittömästi tehtävään.
Kloppilta kysyttiin perjantaina lehdistötilaisuudessaan, onko hän mukana vaikuttamassa seuraajansa valintaan.
– En, miksi olisin? vastasi Klopp BBC:n mukaan.
– Tässä maailmassa meillä on muutamia kasvoja, managereita ja muita, joita ei näe usein. Saattaa näyttää siltä, että minä teen kaiken työn, mutta en tee… En pysty siihen.
– Se, mitä olemme rakentaneet viimeisten kahdeksan ja puolen vuoden aikana, on vahva rakenne kulissien takana. Se on yksi syy siihen, että voin lähteä. Teimme sen niin hyvin kuin pystyimme.
Liverpoolin toimitusjohtaja Billy Hogan sanoi, että seura hoitaa Kloppin korvaajan etsinnän hiljaisuudessa, eikä lähde puhumaan ennenaikaisesti nimistä.
– Tämä on surullinen päivä, mutta on Jürgenin ansiota, että hän on tehnyt päätöksen, joka antaa seuralle mahdollisuuden käydä läpi hallitun prosessin. Se ei ole helppoa, jos tämä uutinen ei olisi ihmisten tiedossa.
– Käymme läpi saman prosessin, joka toi meille Jürgenin lähes yhdeksän vuotta sitten.
– Hoidamme prosessin yksityisesti omistajien kanssa, ja kun meillä on lisää uutisia, voimme keskustella siitä, mutta se ei tule olemaan jatkuva keskustelu. Tässä seurassa toimimme mieluummin vain puhumalla, kun tiedämme, että meillä on kerrottavaa. Emme lähde mukaan nimipeliin.
LUE MYÖS!
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Käänne: Rúben Amorimin lähdöllä merkittävä vaikutus Manchester Unitedin kokoonpanoon
- Crystal Palace myymässä tähtensä tammikuussa? ”Jos tulee tarjous…”
- Valioliiga-tähden jättisiirto on lähes varma
- Kammottava tulos Valioliigan kriisiseuralle elintärkeässä pelissä
- Antoine Semenyon jättisiirto on nyt lähellä!
- ESPN: Manchester United on tehnyt ison ratkaisun päävalmentajasta
- Manchester City on nyt pahoissa ongelmissa: ”Me selviämme”
- Gary Nevilleltä tyly näkemys Ruben Amorimin potkuihin
- Tottenham-hyökkääjä edelleen sivussa: ”Suunta on positiivinen”
- Chelsea vahvisti uuden päävalmentajansa
- Kammottava tulos Valioliigan kriisiseuralle elintärkeässä pelissä
- Antoine Semenyon jättisiirto on nyt lähellä!
- ESPN: Manchester United on tehnyt ison ratkaisun päävalmentajasta
- Vahvistus: City-tähden sääriluu murtui
- Gary Nevilleltä tyly näkemys Ruben Amorimin potkuihin
- Valioliiga-tähden jättisiirto on lähes varma
- Manchester City on nyt pahoissa ongelmissa: ”Me selviämme”
- Crystal Palace myymässä tähtensä tammikuussa? ”Jos tulee tarjous…”
- Ole Gunnar Solskjær haluaa Man Unitedin päävalmentajaksi
- Ruben Amorimin potkut: Välikohtaus seurapomon kanssa oli viimeinen naula arkkuun