”Todella surullista” – odotettu derby muuttui kaaokseksi, pelaaja haki lapsensa turvaan katsomosta
West Bromwichin ja Wolverhamptonin paikallisottelu FA Cupissa sai sunnuntaina synkän käänteen, kun peli keskeytettiin katsomohäiriöiden takia.
Toisessa päässä kenttää heiteltiin esineitä ja toisessa syttyi iso tappelu, kun Matheus Cunha vei Wolvesin 2-0 johtoon 78. minuutilla. Alustavien tietojen mukaan West Bromin kannattajien katsomoon oli ilmeisesti ujuttautunut vierasfaneja. Televisiolähetyksessä näkyi, kuinka joitain katsojia retuutettiin paikoiltaan pois.
Tappelun syttyessä osa West Bromwichin pelaajista riensi katsomon viereen seuraamaan tilannetta. Baggiesin kapteeni Kyle Bartley kävi hakemassa katsomosta lapsensa turvaan ennen kuin pelaajat poistuivat pukuhuoneiden suojiin. Ottelu oli keskeytettynä noin puoli tuntia ennen kuin peliä päästiin jatkamaan.
West Bromwichin päävalmentaja Carlos Corberán selvensi, että tappelu syttyi katsomossa, jossa pelaajien perheenjäsenet ja läheiset olivat seuraamassa ottelua.
– Tietenkin olemme pettyneitä kaikkiin tällaisiin tapahtumiin. Haluamme olla turvassa ja keskittyä jalkapalloon. Valitettavasti peli keskeytyi tämän välikohtauksen vuoksi, ja nyt emme voi puhua kannattajiemme luomasta tunnelmasta, emme voi puhua tästä näkökulmasta. Olemme täysin pettyneitä tähän, sanoi Corberán BBC:n mukaan.
– Minkä tahansa aggression tai välikohtauksen yhteydessä turvallisuus on kaikkein tärkeintä. Kaikki ennen välikohtausta oli uskomatonta. Tällaisia tapauksia meidän on vältettävä.
Myös Wolvesin päävalmentaja Gary O’Neil oli pettynyt tapahtumien kulusta.
– Siihen asti tämä oli hyvä ottelu, jossa oli hyvä tunnelma. En ole varma, mitä tapahtui, mutta tuomari kehotti meitä poistumaan kentältä. Emme tiedä tarkalleen, mitä tapahtui, mutta se, miten ihmiset käyttäytyvät jalkapallossa, on todella tärkeää, ja meidän on tarkasteltava sitä ja varmistettava, että kaikki ovat turvassa. Kun tulimme takaisin kentälle, tunnelma oli kadonnut, se oli todella surullista nähdä.
West Bromwich ja Wolverhampton olivat viimeksi kohdanneet toisensa yleisön edessä vuonna 2012.
LUE MYÖS!
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Tottenham-pelaajaa uhattiin aseella Lontoossa: ”Tilanne on ollut kauhea”
- Tästä miehestä povataan Man Unitedin supertähteä: ”Hän tulee menestymään erinomaisesti”
- Fantasy Premier League: GW 11 – katso parhaat korvaajat Reijndersille
- Aston Villa solmi jättisopimuksen avainpelaajansa kanssa
- Chelsea-luotsi närkästyi Wayne Rooneyn kommenteista
- ”Yksi kesän parhaista hankinnoista” – Mikel Arteta ylistää entistä suojattiaan
- Emiliano Martínez siirretty sivuun Aston Villan kapteenistosta
- Thomas Tuchel nimesi Englannin maajoukkueen – avasi Jude Bellinghamin roolia: ”Se on hänen paras pelipaikka”
- Apuvalmentaja: Marco Silva ansaitsisi pestin Valioliigan huippuseurassa – ”Olen varma siitä”
- Newcastlen avainpelaaja puhui tulevaisuudestaan: ”En halua sanoa, että olen täällä kymmenen vuotta…”
- Näin englantilaiset pelasivat eurokentillä torstaina – Aston Villan pelissä protesteja
- Mauricio Pochettino haluaa takaisin Valioliigaan
- Jättipaljastus: kansainvälisessä läpimurrossaan epäonnistunut hyökkääjä kiinnostaa jälleen Valioliiga-seuroja
- AS: Crystal Palacen pelaajan palkkapyyntö oli liian iso Real Madridille
- Telegraph: Wolvesin ykkösvaihtoehto on tässä
- Newcastlen avainpelaaja puhui tulevaisuudestaan: ”En halua sanoa, että olen täällä kymmenen vuotta…”
- Seurapomo: Tällaisia pelaajia Manchester United tarvitsee joukkueeseensa
- Lisätietoja Arsenalin loukkaantumistilanteesta – tähtipelaajat palaamassa pian pelikentille
- Manchester Cityn ja Borussia Dortmundin välillä oli epäreilut jaot
- Slavia Prahan kapteeni antoi pyyhkeitä Arsenalin taktiikasta: ”Se on kai otettava kohteliaisuutena”