West Hamin pelaaja näytti fanille keskisormea – ”Olet hyödytön!”

West Hamin keskikenttäpelaaja Kalvin Phillips näytti keskisormea kannattajalle, joka haukkui häntä lauantain Newcastle-pelin jälkeen.
Phillips, 28, jäi alkukaudesta Manchester Cityssä lähes olemattomalle vastuulle, ja hänen lainapestinsä West Hamissa on ollut toistaiseksi vaikea.
Sunnuntaina Phillips tuli vaihdosta kentälle 69. minuutilla, minkä jälkeen Newcastle nousi kahden maalin tappioasemasta 4-3-kotivoittoon. Hän oli ehtinyt olla vajaat kymmenen minuuttia kentällä, kun hän aiheutti pilkun, joka käynnisti Newcastlen loppukirin.
Ottelun jälkeen sosiaalisessa mediassa on levinnyt video, jossa Phillips näyttää keskisormea kannattajalle noustessaan West Hamin bussiin pelin jälkeen. Klipissä kuuluu, kuinka eräs kannattaja haukkuu Phillipsiä ”hyödyttömäksi” ja pelaaja vastaa takaisin kansainvälisellä käsimerkillä.
Artikkeli jatkuu videon alla.
West Hamin manageri David Moyes sanoi, että Phillipsin aiheuttama pilkku oli epäonninen tilanne, mutta hän myönsi, että Phillipsin vaihto ei tuottanut toivottua tulosta.
– Pilkku oli iso käännekohta pelissä, mutta teimme vaihdon sen takia, koska meistä tuntui, että he (Newcastle) olivat ottaneet pelin haltuun, sanoi Moyes Sky Sportsin mukaan.
– Me yritimme antaa itsellemme yhden keskikenttäpelaajan lisää 3-1-tilanteessa. Emme halunneet odotella, että he kaventavat. Se päätös ei ehkä toiminut tänään.
– Mutta minun on sanottava, että ennen pilkkua Newcastle hukkasi kaksi isoa paikkaa, joten se oli syynä vaihtoon. Ei se, että me ajattelimme voittavamme 3-1. He olivat hukanneet pari isoa paikkaa ja minä yritin varmistaa, ettemme häviä, joten koitin tehdä vaihdon positiivisella tavalla. Me yritimme sitä, eikä se selkeästi onnistunut.
– Mutta en aio sanoa mitään kenestäkään pelaajasta. En tekisi niin, se olisi väärin.
LUE MYÖS!
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Pep Guardiola etenee harjoituksiin palanneen Rodrin kanssa maltilla – ”Emme halua ottaa askelta taaksepäin”
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Telegraph: Emiliano Martínez herättää kiinnostusta Saudi-Arabiassa
- AS: Cristian Romero tekee kaikkensa päästäkseen Atléticoon
- Nottingham Forestin pomo teki merkittävän peliliikkeen Mestarien liigaa varten
- Man Unitedilta iloisia uutisia – kaksi avainpelaajaa palasi harjoituksiin
- Nottingham Forestin pomo teki merkittävän peliliikkeen Mestarien liigaa varten
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Man Unitedilta iloisia uutisia – kaksi avainpelaajaa palasi harjoituksiin
- Mikel Arteta ymmärtää realiteetit PSG-tappion jälkeen: ”Tätä joukkuetta ei pysty dominoimaan”
- William Saliba tunnusti Arsenalin ongelmat PSG-tappiossa
- Bournemouth-tähden ulosajo kumottiin – ex-tuomarilla oli eriävä mielipide: ”Se on vaarallista”
- Telegraph: Emiliano Martínez herättää kiinnostusta Saudi-Arabiassa