Carlo Ancelotti vastasi Pep Guardiolan valitusvirsiin ennen Mestarien liigan suurottelua – ”Se ei tule vaikuttamaan”
Carlo Ancelotti ei usko Manchester Cityn tiiviin otteluohjelman vaikuttavan Mestarien liigan puolivälieräsarjaan Real Madridia vastaan. Real Madridin päävalmentaja antoi vastauksensa Pep Guardiolan valitteluihin Cityn kilpailukalenterista.
Man City pelaa keskiviikkona Valioliigassa kotona Aston Villaa vastaan ja kohtaa lauantaina vieraskentällä Crystal Palacen. Cityzens isännöi myös eilen Arsenalia 0-0-tasalukemiin päättyneessä kärkikamppailussa.
Ancelottin luotsaama Real Madrid saa puolestaan yhdeksän päivää lepoaikaa ennen ensimmäistä osaottelua Cityä vastaan. Joukkue pelasi viimeisen pelinsä ennen puolivälieräparia viime sunnuntain 2-0.-kotivoitossa Athletic Bilbaota vastaan.
– Yhdeksän päivää! He pelaavat viikonloppuna, eivätkä enää sen jälkeen ennen meidän välistä peliä. Antaisitte minulle edes yhden päivän lisää. Yksikin päivä voisi tehdä eron, Guardiola harmitteli ennen Arsenal-peliä.
– Se näyttää minusta hyvältä. Heillä on monimutkaisempi otteluohjelma ja se on modernia jalkapalloa. Meillä on tietysti pieni etu, mutta se ei tule vaikuttamaan peliin, Ancelotti vastasi Guardiolan kommentteihin lehdistötilaisuudessa Real Madridin Athletic-ottelun jälkeen.
Real Madrid isännöi Cityä otteluparin avausosassa tiistaina yhdeksäs päivä huhtikuuta. Toinen osaottelu pelataan viikkoa myöhemmin keskiviikkona.
LUE MYÖS!
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Eddie Howe pettyi Manchester United -tappioon: ”Jos olisimme voittaneet, puhuisimme loistavasta esityksestä”
- Chelsea-vahti lähtökuopissa – näin Enzo Maresca kommentoi
- Ruben Amorim Man Unitedin voitosta: ”Tänään kävi päinvastoin”
- Mohamed Salahin pilkku vei Egyptin jatkoon Afrikan mestaruusturnauksessa
- Arsenal-tähti lähenee pelikuntoa – kysymysmerkki ennen Brighton-ottelua
- Patrick Dorgu laukoi Manchester Unitedin voittoon Valioliigassa
- Athletic: Maalivahti haluaa jättää Chelsean tammikuussa
- André Onana jätti Manchester Unitedin – viihtyy uudessa seurassaan: ”Elän koko elämäni parasta aikaa”
- Athletic: Fulham tarjoaa rahakasta sopimusta päävalmentajalleen
- Pep Guardiola ylpeä pelaajiensa kurinalaisuudesta jouluna: ”Meillä on tietyt standardit”
- André Onana jätti Manchester Unitedin – viihtyy uudessa seurassaan: ”Elän koko elämäni parasta aikaa”
- Patrick Dorgu laukoi Manchester Unitedin voittoon Valioliigassa
- Athletic: Maalivahti haluaa jättää Chelsean tammikuussa
- Huippuvireinen Hugo Ekitiké sai kehut Arne Slotilta: ”Joskus meidän piti vähän suostutella häntä…”
- Ruben Amorim kommentoi Casemiron ja Harry Maguiren jatkosopimustilanteita
- Pep Guardiola ylpeä pelaajiensa kurinalaisuudesta jouluna: ”Meillä on tietyt standardit”
- William Saliba kertoi Arsenalin kunnianhimoisen tavoitteen
- Newcastlen jättihankinnan syksy meni täysin penkin alle: ”Newcastle-urani alku on ollut kummallinen, mutta…”
- Athletic: Fulham tarjoaa rahakasta sopimusta päävalmentajalleen
- Eddie Howe Newcastlen uudesta stadionista: ”99,9-prosenttisen varmaa”