Kokiko Arsenal oikeusmurhan? Pelaajalegendoilta suorat sanat kohutuomiosta: ”En voi uskoa sitä!”

Arsenalin olisi pitänyt saada rangaistuspotku tiistai-illan ottelussa Bayern Müncheniä vastaan, kun Bukayo Saka kaatui Manuel Neuerin kanssa tapahtuneen yhteenoton jälkeen lisäajalla, sanovat Arsenalin ja Manchester Unitedin pelaajalegendat Martin Keown ja Rio Ferdinand.
LUE MYÖS: Arsenal pelastui Bayernin kynsistä – lisäajalla kuohuttava tuomaripäätös
Leandro Trossardin tuotua Tykkimiehet tasoihin varttia aiemmin, toivoi kotijoukkue saavansa tilaisuuden lähteä ratkaisevaan osaotteluun 3–2-johtoasemasta dramaattisen Mestarien liigan puolivälieräavauksen jälkeen.
Ruotsalaiserotuomari Glenn Nyberg ei kuitenkaan nähnyt Sakan puhuttaneessa kaatumisessa perusteita pilkulle. Vaikka osa sanoo Sakan hakeneen kontaktin itse yrittäessään kalastella pilkkua, olivat Mikel Artetan joukot ja TNT Sportin asiantuntijatiimi tuomiosta ymmällään.
– Vau. Olin varma, että se olisi rangaistuspotku, Keown sanoi epäuskoisena pelin päätyttyä.
– Tuomari oli mielestäni hyvä tänään, mutta minusta se oli päivänselvä pilkku. Jos täällä olisi ollut 10 tuomaria, 9 heistä olisi antanut rangaistuspotkun, mutta tämä tuomari ei antanut sitä. Minusta se on hälyttävää, ettei tuomari viheltänyt rangaistuspotkua.
Ferdinand yhtyi Arsenal-legendan näkemykseen.
– Miten sitä ei annettu? En voi uskoa sitä! VAR:n ja kaiken muun kanssa. En voi uskoa, että sitä ei ole annettu, Ferdinand vauhkoi.
– Saka oli tänään mielestäni Arsenalin vaarallisin pelaaja. Hän juoksee tässä läpi – se on rangaistuspotkun paikka. Olen täällä stadionilla, enkä voi uskoa sitä. Kävelen epäuskoisena kädet pääni päällä, Ferdinand jatkoi.
Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.
Toisella puoliajalla tasoitusmaalin tehnyt Trossard oli myös sitä mieltä, että tuomarit tekivät väärän ratkaisun.
– Kentällä se näytti minusta pilkulta. En ole nähnyt vielä uusintaa, mutta minusta näytti siltä, että siinä oli selvä kontakti, Trossard sanoi TNT Sportin haastattelussa pelin jälkeen.
Arsenalilla on vielä oiva sauma jatkopaikkaan, kun se matkustaa Müncheniin ensi viikolla 2–2-tasatilanteesta. Saka itse oli antanut Valioliigan kärkijoukkueelle täydellisen alun peliin, ennen kuin Serge Gnabryn ja Harry Kanen maalit käänsivät tilanteen vierailijoille.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Roy Keanelta suorat sanat Manchester Unitedin ongelmista
- Näin Andy Robertson kommentoi uutta rooliaan Liverpoolissa
- Arne Slot: Alexander Isak debytoi Liverpoolin riveissä keskiviikkona
- MEN: Manchester Unitedin seurajohto luottaa Rúben Amorimiin
- ”Olemme nähneet tämän elokuvan” – Gary Neville otti kantaa Rúben Amorimin mahdollisiin potkuihin
- Wayne Rooney otti kantaa Manchester Unitedin surkeaan tilanteeseen: ”Jos valmentaja on rehellinen itselleen…”
- Rúben Amorim derbytappion jälkeen: ”En muuta filosofiaani”
- Manchester City murjoi Unitedin paikallispelissä – Haaland osui kahdesti
- 90+5! Viime hetken ratkaisu toi Liverpoolille voiton sarjanousijasta
- Gianluigi Donnarumma debytoi – tässä Cityn ja Unitedin kokoonpanot Manchesterin derbyyn
- Wayne Rooney otti kantaa Manchester Unitedin surkeaan tilanteeseen: ”Jos valmentaja on rehellinen itselleen…”
- ”Olemme nähneet tämän elokuvan” – Gary Neville otti kantaa Rúben Amorimin mahdollisiin potkuihin
- Rúben Amorim derbytappion jälkeen: ”En muuta filosofiaani”
- MEN: Manchester Unitedin seurajohto luottaa Rúben Amorimiin
- Näin Andy Robertson kommentoi uutta rooliaan Liverpoolissa
- Roy Keanelta suorat sanat Manchester Unitedin ongelmista
- Arne Slot: Alexander Isak debytoi Liverpoolin riveissä keskiviikkona
- Ruben Amorim vertauksesta Pep Guardiolan Cityyn: ”Täysi vitsi”
- Hauska hetki: Linjatuomari opetti Arsenal-pelaajaa sivurajaheitossa kesken ottelun
- Newcastlen tähtihankinnan polvivamman vakavuus selvisi