Juan Mata kertoi mielipiteensä José Mourinhosta: ”En kysynyt selityksiä”
Juan Mata edusti Chelseaa noin kahden ja puolen vuoden ajan.
Mata pelasi Chelseassa 135 ottelua ja teki niissä 33 maalia ja antoi komeat 54 maalisyöttöä. Espanjalaistaituri juhli Chelsean kanssa Mestarien liigan voittoa keväällä 2012. Chelsea myi Matan Manchester Unitediin tammikuussa 2014.
Chelsea palkkasi José Mourinhon päävalmentajakseen kesällä 2013. Mata oli kuulunut joukkueen ehdottomiin avainpelaajiin, mutta ei sopinut Mourinhon pelitapaan ja lähti kesken kauden Manchester Unitediin.
FourFourTwo haastatteli Mataa, joka kertoi mielipiteensä Mourinhosta.
– Loukkaannuin harjoituskaudella. Mourinho oli jo valinnut joukkueensa, kun pääsin takaisin pelikuntoon. Kyse oli aina pelillisistä asioista. Ymmärsin, etten sopisi Mourinhon pelitapaan. Se oli vaikea hetki urallani, koska nautin todella paljon pelistäni ja sitten putosin pieneen rooliin.
– En kysynyt valmennukselta selityksiä, vaikka normaalisti pelaajat tekevät niin. Välillämme ei ollut kommunikaatiota. Minä tai Mourinho emme puhuneet siitä. Muutamaa kuukautta myöhemmin Manchester United tuli kuvioihin tammikuun siirtoikkunassa.
Mourinho siirtyi Manchester Unitedin peräsimeen kesällä 2016. Mata onnistui pitämään roolinsa joukkueen luottopelaajana Mourinhon palkkaamisesta huolimatta.
– Olen todella ylpeä siitä, että kun muutamaa vuotta myöhemmin tapasin Mourinhon jälleen Manchester Unitedissa, onnistuin pysymään seurassa ja olemaan tärkeä pelaaja hänen alaisuudessaan. Emme puhuneet siitä, mitä Chelseassa tapahtui. Puhuimme nykyajasta, espanjalaisesta jalkapallosta ja Lontoosta, mutta emme Chelseasta. Olemme edelleen hyvissä väleissä.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Wolverhampton katkaisi tappioputkensa Manchester Unitedin kustannuksella
- Arsenal jyräsi Valioliigan kärkikamppailussa
- Liverpoolilta hurja veto: valmennusryhmän jäsen sai lähteä
- Arsenalin laivaa keinuttaa tärkeän pelaajan loukkaantuminen
- Athletic: Crystal Palace ja Tottenham pääsivät sopuun laitahyökkääjän siirtokorvauksesta
- Athletic: Antoine Semenyo olisi pitänyt Arsenalia ykkösvaihtoehtonaan
- Mikel Arteta: Arsenalin oltava valppaana tammikuun siirtoikkunassa
- Sky: Bournemouth etsii korvaajaa Antoine Semenyolle – kiinnostunut Tottenham-pelaajasta
- Toimittaja: Antoine Semenyon siirto toteutuu pian
- Fantasy Premier League: GW 19 – katso parhaat kapteenivaihtoehdot
- Liverpoolilta hurja veto: valmennusryhmän jäsen sai lähteä
- Arsenal jyräsi Valioliigan kärkikamppailussa
- Arsenalin laivaa keinuttaa tärkeän pelaajan loukkaantuminen
- Athletic: Crystal Palace ja Tottenham pääsivät sopuun laitahyökkääjän siirtokorvauksesta
- Athletic: Antoine Semenyo olisi pitänyt Arsenalia ykkösvaihtoehtonaan
- Rúben Amorim vahvisti: Manchester United joutuu tulemaan toimeen ilman useita pelaajiaan
- BBC: Manchester Unitedin toppari haluaa edustaa A-maajoukkuetasolla Englantia
- Mikel Arteta: Arsenalin oltava valppaana tammikuun siirtoikkunassa
- Toimittaja: Antoine Semenyon siirto toteutuu pian
- Athletic: Arsenal-kaksikko herättää kiinnostusta siirtomarkkinoilla