Jättääkö Jonny Evans Manchester Unitedin? – ”Monet valmentajat haluaisivat hänet”
Monet yllättyivät, kun Jonny Evans liittyi viime kesänä Manchester Unitedin edustusjoukkueen harjoitusleirille.
Evans nappasi lopulta paikkansa joukkueesta ja allekirjoitti yksivuotisen sopimuksen Manchester Unitedin kanssa.
Evans, 36, on pelannut ennakko-odotuksiin nähden hienon kauden joukkueen takalinjoilla.
Evansin ei suinkaan odotettu nousevan pelaavaksi toppariksi, mutta toisin kävi. Konkari on pelannut kaikki kilpailut mukaan luettuna 1583 minuuttia. Minuuttimäärä olisi huomattavasti suurempi, jos Evans ei olisi joutunut kamppailemaan loukkaantumisten kanssa läpi kauden.
Pohjois-Irlannin A-maajoukkueen päävalmentaja Michael O’Neill kehui Evansia lehdistötilaisuudessaan. Vielä ei ole tiedossa, jääkö Evans Manchester Unitediin.
– Keskustelen Jonnyn kanssa pian hänen tulevaisuudestaan maajoukkueessa. Se saattaa riippua siitä, mitä tapahtuu Manchester Unitedissa. Mielestäni hän on pelannut todella hyvän kauden seurajoukkueessaan ja on ollut tärkeä pelaaja Manchester Unitedille vaikean kauden aikana.
– On olemassa lukuisia valmentajia, jotka haluaisivat saada Evansin joukkueeseensa. Emme vielä tiedä, millaisia tarjouksia hän saa. Haluaisin nähdä hänen pelaavan edelleen niin seura- kuin maajoukkueessakin. Evans on joutunut pelaamaan tällä kaudella loukkaantuneena. Hän on usein asettanut joukkueen itsensä edelle pelattuaan puolikuntoisena.
LUE MYÖS
- Kahdeksan valioliigapelaajaa ehdolla Golden Boy -palkinnon voittajaksi
- Historiaa tehnyt lainapelaaja on palannut Liverpooliin
- Jamie Carragher kertoi miksi Manchester Cityä on rangaistava mahdollisimman pian
- MD: Manchester United kiinnostunut Barcelonan pelaajasta
- Liverpoolin luottotoppari loukkaantui
- Willian katuu Arsenal-siirtoaan: ”Elämäni paras sopimus, mutta…”
- Arsenal-pelaaja herättää kiinnostusta siirtomarkkinoilla
- QPR vaati Glen Kamaraa poistumaan Huuhkajista – valmentaja Jonatan Johansson kommentoi Suomen maajoukkueen kohua
- Arsenalille taas uusi loukkaantuminen maajoukkuetauolta
- Antonio Conte kiinnostunut palaamaan Valioliigaan
- Erling Haaland loukkaantui
- QPR vaati Glen Kamaraa poistumaan Huuhkajista – valmentaja Jonatan Johansson kommentoi Suomen maajoukkueen kohua
- Arsenalille taas uusi loukkaantuminen maajoukkuetauolta
- Virgil van Dijk ylsi komeaan rajapyykkiin: ”En koskaan uskaltanut unelmoida tällaisesta”
- Antonio Conte kiinnostunut palaamaan Valioliigaan
- Englannin maajoukkuedebytantille jättikehut: ”Uskomaton esitys”
- Arsenal kiinnostunut Juventus-tähdestä – hintalappu selvillä
- Gary Neville, kuka on Man Unitedin huonoin hankinta Sir Alex Fergusonin aikakauden jälkeen?
- Jesse Marsch: Manchester City ansaitsee suuren rangaistuksen
- Andy Robertsonille huima saavutus – seuraavana Kenny Dalglish