West Hamin Lucas Paquetá saa pelata Copa Américassa vedonlyöntisyytteistä huolimatta
West Hamin keskikenttäpelaaja Lucas Paquetá saa pelata Brasilian maajoukkueessa, vaikka häntä syytetään vedonlyöntisääntöjen rikkomisesta.
Englannin jalkapalloliitto (FA) syytti Paquetáa, 26, viime viikolla tahallisten keltaisten korttien ottamisesta vedonlyöntitarkoituksessa.
FA:n mukaan väitetyt tapaukset sattuivat neljässä Valioliigan ottelussa vuosina 2022-2023. Paquetá on kiistänyt kaikki syytökset.
Häntä odottaa merkittävä pelikielto, jos hänet todetaan syylliseksi. BBC:n mukaan mahdolliset rangaistukset vaihtelevat kuudesta kuukaudesta elinikäiseen pelikieltoon.
Brasilian jalkapalloliitto (CBF) tiedotti torstaina, että se ”ei ole saanut mitään väliaikaista pelikieltomääräystä Lucas Paquetáa vastaan, joten hänen pelaamisensa jatkamiselle ei ole tällä hetkellä estettä”.
Paquetá on esiintynyt Brasilian A-maajoukkueessa 44 kertaa. Brasilia on tämän kesän Copa Américassa samassa lohkossa Kolumbian, Paraguayn ja Costa Rican kanssa.
LUE MYÖS!
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Chelsea-luotsi närkästyi Wayne Rooneyn kommenteista
- ”Yksi kesän parhaista hankinnoista” – Mikel Arteta ylistää entistä suojattiaan
- Emiliano Martínez siirretty sivuun Aston Villan kapteenistosta
- Thomas Tuchel nimesi Englannin maajoukkueen – avasi Jude Bellinghamin roolia: ”Se on hänen paras pelipaikka”
- Apuvalmentaja: Marco Silva ansaitsisi pestin Valioliigan huippuseurassa – ”Olen varma siitä”
- Newcastlen avainpelaaja puhui tulevaisuudestaan: ”En halua sanoa, että olen täällä kymmenen vuotta…”
- Näin englantilaiset pelasivat eurokentillä torstaina – Aston Villan pelissä protesteja
- Mauricio Pochettino haluaa takaisin Valioliigaan
- Telegraph: Wolvesin ykkösvaihtoehto on tässä
- AS: Crystal Palacen pelaajan palkkapyyntö oli liian iso Real Madridille
- Näin englantilaiset pelasivat eurokentillä torstaina – Aston Villan pelissä protesteja
- Mauricio Pochettino haluaa takaisin Valioliigaan
- Jättipaljastus: kansainvälisessä läpimurrossaan epäonnistunut hyökkääjä kiinnostaa jälleen Valioliiga-seuroja
- AS: Crystal Palacen pelaajan palkkapyyntö oli liian iso Real Madridille
- Telegraph: Wolvesin ykkösvaihtoehto on tässä
- Seurapomo: Tällaisia pelaajia Manchester United tarvitsee joukkueeseensa
- Newcastlen avainpelaaja puhui tulevaisuudestaan: ”En halua sanoa, että olen täällä kymmenen vuotta…”
- Lisätietoja Arsenalin loukkaantumistilanteesta – tähtipelaajat palaamassa pian pelikentille
- Manchester Cityn ja Borussia Dortmundin välillä oli epäreilut jaot
- Slavia Prahan kapteeni antoi pyyhkeitä Arsenalin taktiikasta: ”Se on kai otettava kohteliaisuutena”
