Man Unitedin konkari: Ura olisi luultavasti päättynyt ilman jatkosopimusta
Manchester Unitedin toppari Jonny Evans sanoo, että hän olisi luultavasti lopettanut uransa, jos olisi jäänyt ilman jatkosopimusta.
Evans, 36, on Unitedin oma kasvatti, joka pelasi ensimmäisen kerran seuran edustusjoukkueessa jo vuosina 2006-2015.
Seuraavina kausina Evans pelasi West Bromwichissa ja Leicesterissä, jossa hänen sopimuksensa päättyi kauteen 2022-23.
Evans päätyi harjoittelemaan viime kesänä Manchester Unitedin kanssa ja teki lopulta niin ison vaikutuksen pre-seasonilla, että hänelle tarjottiin vuoden sopimusta. Pohjois-Irlannin maajoukkuetoppari hankittiin potentiaaliseksi tuuraajaksi, mutta hän pelasi lopulta 30 ottelussa.
Viime kauden jälkeen meni pitkään ennen kuin United tiedotti tehneensä Evansin kanssa uuden sopimuksen. Konkaritoppari kertoi BBC:lle, että hän ei todennäköisesti olisi jatkanut uraansa enää missään muualla.
– Pienistä yksityiskohdista johtuen siinä meni hieman kauemmin kuin odotettiin, mutta minä tiesin, etten ole menossa mihinkään muualle. Vaihtoehtoina oli jäädä tänne tai luultavasti jäädä eläkkeelle.
– Olen iloinen, että seura halusi minun jäävän. Minulla oli hauskaa viime kaudella ja haluan jatkaa siitä.
Evans tietää, että hän on lähtökohtaisesti varapelaaja myös tulevalla kaudella.
– Haluan vain olla varma, että pidän kuntoni yllä. Viime kaudella päädyin pelaamaan 30 ottelua, joten pystyin pitämään kuntoni yllä aika helposti.
– Mutta tiedän, että jos en pelaa hetkeen, minun on pidettävä kunnostani huolta, koska jos pääsen pelaamaan, minun on oltava valmis.
LUE MYÖS
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kriisi-Tottenham on tekemässä kahta isoa ratkaisua – uusi päävalmentaja tulisi yhdellä ehdolla
- Liverpoolin legendalta suorat sanat Mikel Artetalle: ”Hän on velkaa Arsenalin faneille”
- Väite kulisseista: Tottenhamilla on varasuunnitelma Igor Tudorin tilalle
- Igor Tudorin poissaolon kamala syy paljastui – isä kuoli
- Tottenham ei kestänyt paineita – suli totaalisesti putoamistaistelun kannalta tärkeässä pelissä
- Manchester City löysi yllättävän sankarin liigacupin finaalissa
- Manchester Citylle iso menetys ennen liigacupin finaalia
- Sunderland kaatoi Newcastlen Tyne-Wear Derbyssa
- Liigacupin finaalin tuomari ei saa viheltää Liverpoolin pelejä – taustalla yllättävä syy
- Fulhamin iso hyökkääjäkauppa kaatui – ”Emme päässeet sopuun”
- Kriisi-Tottenham on tekemässä kahta isoa ratkaisua – uusi päävalmentaja tulisi yhdellä ehdolla
- Väite kulisseista: Tottenhamilla on varasuunnitelma Igor Tudorin tilalle
- Liverpoolin legendalta suorat sanat Mikel Artetalle: ”Hän on velkaa Arsenalin faneille”
- Igor Tudor selitti somehitiksi nousseen hetken: ”Poikani sanoi, että kaikki Kroatiassa nauravat minulle”
- Miksi Antoine Semenyo saa pelata Man Cityn kanssa liigacupissa, mutta Marc Guéhi ei?
- Evangelos Marinakis on ”erittäin tervetullut” Tottenhamin stadionille viime kesän tapahtumista huolimatta
- Valioliiga voi saada jopa seitsemän joukkuetta Mestarien liigaan
- Chelsean ja Strasbourgin fanit protestoivat yhdessä omistajia vastaan – ”Tämä voi olla mullistava hetki jalkapallon historiassa”
- Liigacupin finaalin tuomari ei saa viheltää Liverpoolin pelejä – taustalla yllättävä syy
- Igor Tudorin poissaolon kamala syy paljastui – isä kuoli