Entinen Chelsea-hyökkääjä palaa Englantiin
Valioliigasta viime kaudella pudonnut Luton Town vahvistuu entisellä Chelsean hyökkääjällä Victor Mosesilla. 33-vuotias nigerialainen siirtyy Hattersiin vapailta markkinoilta.
Moses jätti Venäjällä Spartak Moskovan kesällä 2024. Hän siirtyi seuraan Chelseasta kesällä 2021 onnistuneen lainan jälkeen.
Moses voitti yhdeksän vuoden aikana Chelseassa Valioliigan, FA Cupin ja kahdesti Eurooppa-liigan. Laitahyökkääjä iski 128 otteluun 18 maalia lontoolaisseurassa.
Moses vietti Chelsea-vuosiensa aikana myös lainajaksoja Liverpoolissa ja Internazionalessa. Nigerialainen edusti myös Wigania Englannissa ennen kesän 2012 siirtoaan Bluesiin.
– Olemme neuvotelleet Victorin kanssa jo jonkin aikaa. Hän harjoitteli kanssamme viime viikolla ja pelasi 60 minuuttia suljettujen ovien takana. Teimme sitten päätöksen, koska uskomme hänen pystyvän auttamaan meitä, Lutonin päävalmentaja Rob Edwards kommentoi seuran tiedotteessa.
– Hän tarjoaa meille leveyttä ja monipuolisuutta. Hän pystyy pelata molemmilla laidoilla tai kymppipaikalla. Hän on pelannut useissa eri seuroissa erilaisissa rooleissa ja eri valmentajien alaisuudessa. Uskon hänen voivan tuoda meille hyvää kilpailua pelipaikoille.
– En halua antaa hänelle liikaa alkuun paineita. Hän ei tule avaamaan otteluja välittömästi. Hänen täytyy totuttautua pelitapaamme. Hän on kuitenkin kunnossa ja valmis astumaan sisään.
LUE MYÖS!
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Arsenalille paha takaisku – Eberechi Ezelle huonoja uutisia
- Manchester Cityn valmennus tekee vastoin FA:n ohjeita
- Kriisi-Tottenham on tekemässä kahta isoa ratkaisua – uusi päävalmentaja tulisi yhdellä ehdolla
- Liverpoolin legendalta suorat sanat Mikel Artetalle: ”Hän on velkaa Arsenalin faneille”
- Väite kulisseista: Tottenhamilla on varasuunnitelma Igor Tudorin tilalle
- Igor Tudorin poissaolon kamala syy paljastui – isä kuoli
- Tottenham ei kestänyt paineita – suli totaalisesti putoamistaistelun kannalta tärkeässä pelissä
- Manchester City löysi yllättävän sankarin liigacupin finaalissa
- Manchester Citylle iso menetys ennen liigacupin finaalia
- Sunderland kaatoi Newcastlen Tyne-Wear Derbyssa
- Kriisi-Tottenham on tekemässä kahta isoa ratkaisua – uusi päävalmentaja tulisi yhdellä ehdolla
- Liverpoolin legendalta suorat sanat Mikel Artetalle: ”Hän on velkaa Arsenalin faneille”
- Manchester Cityn valmennus tekee vastoin FA:n ohjeita
- Väite kulisseista: Tottenhamilla on varasuunnitelma Igor Tudorin tilalle
- Evangelos Marinakis on ”erittäin tervetullut” Tottenhamin stadionille viime kesän tapahtumista huolimatta
- Igor Tudorin poissaolon kamala syy paljastui – isä kuoli
- Liigacupin finaalin tuomari ei saa viheltää Liverpoolin pelejä – taustalla yllättävä syy
- Igor Tudor selitti somehitiksi nousseen hetken: ”Poikani sanoi, että kaikki Kroatiassa nauravat minulle”
- Miksi Antoine Semenyo saa pelata Man Cityn kanssa liigacupissa, mutta Marc Guéhi ei?
- Fulhamin iso hyökkääjäkauppa kaatui – ”Emme päässeet sopuun”