Enzo Maresca odottaa Chelsean kapteenilta enemmän johtajuutta
Chelsean päävalmentaja Enzo Maresca sanoo odottavansa kapteeniltaan Reece Jamesilta enemmän johtajuutta.
Loukkaantumisista kärsinyt puolustaja oli viime viikonloppuna ensimmäistä kertaa Chelsean avauskentällisessä noin 10 kuukauteen.
Chelsean akatemiassa varttunut James, 24, nostettiin joukkueen kapteeniksi viime kauden alla, mutta loukkaantumisten myötä nauhan kantaminen on hänelle vielä varsin uusi asia.
– Puhuin hänen kanssaan ja odotan häneltä enemmän johtajana pukuhuoneessa. Hän tekee töitä sitä kohti ja kehittyy, mutta minä odotan enemmän, sanoi Maresca BBC:n mukaan.
– Usein pelaaja ajattelee, että ”koska minä olen kapteeni, odotan sinun (valmentajan) antavan minulle enemmän”. Ei, minun mielestäni kapteenin on annettava enemmän. Sinun on annettava enemmän kuin muiden.
– Hän ymmärtää, että me odotamme enemmän häneltä. Hän on omasta akatemiastamme. Se on yksi syy siihen, miksi hänen on osoitettava enemmän persoonallisuutta.
– Hän on varautunut kaveri. Mutta kun ei ole kunnon johtajaa, se on rakennettava. Mielestäni meillä ei ole kunnon johtajaa. Meidän on rakennettava niitä. Reece on yksi, joka on matkalla, mutta hän ei ole siellä. Hänen on ponnisteltava.
LUE MYÖS
- Brighton maksoi lähes 30 miljoonaa euroa Allsvenskan-pelaajasta – valmentaja kertoi haastavasta alkukaudesta
- Ylivoimaisen voittajan on helppo hymyillä – Man United jyräsi vastustajansa Azerbaidžanista
- Man Unitedin hyökkääjä, 15, hätkähdytti hattutempullaan – pysäyttääkö superjunioria enää mikään?
- Ayyoub Bouaddi vannoo Rodrin nimeen
- Myh’ailo Mudryk loukkaantui – viikkokausiksi sivuun pelikentiltä
- Miksei Barcelona hankkinut Marcus Rashfordia? Näin urheilujohtaja vastasi
- Chelsean toppari joutui jättämään pelin kesken – Xabi Alonsolta huojentavia uutisia
- Manchester United palaa pitkästä aikaa Mestarien liigaan – Carrick: ”Täällä meidän pitäisikin olla, vaikka…”
- Bradley Barcola jätti kentän kivuissaan – Andoni Iraola avasi jättihankinnan tilannetta
- Lähde: Richarlison haluaa mitätöidä sopimuksensa – tähtäimessä lapsuuden unelmaseura
- Pep Guardiola halusi tähtipelaajan Cityyn: ”Man Unitedin paras pelaaja”
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei
- Arsenal loi ja tuhlaili Napolissa
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Gabriel Jesus yllättyi Arsenalin ratkaisusta: ”Kukaan ei kertonut minulle siitä mitään”
- Xabi Alonso otti kantaa Chelsean kesähankinnan tilanteeseen: ”Todella turhauttavaa hänen kannaltaan”
- Xabi Alonso lupaa huippulupaukselle isompaa roolia: ”Kausi on pitkä”
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Jättipaljastus: Man United sanoi ei nuorelle Kylian Mbappelle