Arsenalin alakulo sai jatkoa Mestarien liigassa – Martin Ødegaard palasi pelikentille
Viime viikonloppuna Newcastlelle hävinneen Arsenalin alakulo jatkui keskiviikkona Mestarien liigassa.
Hallitseva Italian mestari Internazionale kaatoi Arsenalin Mestarien liigan liigavaiheen neljännellä kierroksella maalein 1-0. Hakan Çalhanoğlu viimeisteli pilkulta ottelun ainoan maalin.
Arsenal hallitsi pelitapahtumia avausjaksolla, eikä Inter päässyt vierailemaan Arsenalin boksin läheisyydessä. Arsenalin pallonhallinta ei kuitenkaan johtanut vaarallisiin maalipaikkoihin, eikä Mikel Artetan joukkue onnistunut luomaan sen suurempaa uhkaa Interin maalille.
Inter siirtyi johtoon juuri ennen taukoa. Pallo osui boksissa Mikel Merinon käteen ja Interille vihellettiin pilkku. Rangaistuspotkuspesialistina pidetty Çalhanoğlu laukoi sen varmasti ohi David Rayan.
Arsenal vaati itselleenkin pilkkua avausjaksolla, kun Yann Sommer osui kädellään Merinoa päähän, mutta tuomari ei viheltänyt tilanteesta rikettä.
Arsenal haki toisella jaksolla tasoitusmaalia, mutta se jäi lopulta syntymättä ja Artetan miehistö hävisi ensimmäisen ottelunsa Mestarien liigassa. Neljästä ottelusta tuloksena on kaksi voittoa, tasapeli ja tappio.
Tappiosta huolimatta Arsenal sai myös positiivisia uutisia, sillä muutaman kuukauden ajan sivussa ollut Martin Ødegaard palasi pelikentille. Arteta otti taiturin kentälle lisäajalla.
LUE MYÖS
- Nottingham murskasi: Manchester Citylle kolmas tappio putkeen
- David Silva palasi pelikentille – heti maali
- Hull City aiheutti Arsenalille vaikeuksia Lontoossa – Martin Ødegaard ratkaisi
- Unai Emeryltä paljastus tulevaisuudestaan
- Frank Lampard lyttäsi tuomarit
- Välitön vaikutus penkiltä! Noah Okaforin maali riitti Tottenhamin kaatoon – jäikö punainen kortti antamatta?
- ”Manchester United on samalla tasolla kuin Barcelona”
- Jamie Carragher: Liverpool ei ole käyttänyt rahaa riittävän fiksusti
- Thomas Tuchel kritisoi taas Cole Palmeria: ”Sanoin jo viimeksi”
- James Trafford avautui ajastaan Man Cityssä: ”Se oli karmea fiilis”
- Christos Tzolisin FPL-joukkue paljasti liikaa – Arteta määräsi Arsenal-pelaajille erikoisen kiellon!
- Englannin maajoukkueesta tuttu puolustaja lopettaa uransa 33-vuotiaana
- Michael Carrick vahvisti: Man Unitedin kesän jättihankinta loukkaantui taas
- ”Manchester United on samalla tasolla kuin Barcelona”
- Athletic: Lisätietoja Jack Grealishin tilanteesta – palasi Evertonin harjoituskeskukseen
- Ranskalaisvalmentajalle ei käynyt siirto Valioliigaan – kieltäytymisen syy selvisi
- Thomas Tuchel kritisoi taas Cole Palmeria: ”Sanoin jo viimeksi”
- Välitön vaikutus penkiltä! Noah Okaforin maali riitti Tottenhamin kaatoon – jäikö punainen kortti antamatta?
- Liverpool-luotsi Andoni Iraola: ”Tämä on ollut outo kausi”
- Roberto De Zerbiltä näkökulma sosiaalisesta mediasta: ”Nuorten pelaajien pitäisi …”