Arsenal-legenda: Martin Ødegaardin oltava avauksessa viikonlopun huippupelissä
Arsenal-legenda Paul Merson sanoo, että keskikenttäpelaaja Martin Ødegaard on heitettävä suoraan avauskentälliseen sunnuntain vierasotteluun Chelseaa vastaan.
Ødegaard, 25, on juuri ollut kaksi kuukautta sivussa tositoimista nilkkavamman takia, mutta hän teki paluunsa keskiviikkona Mestarien liigassa 0-1-tappiossa Internazionalea vastaan. Norjalaistähti pääsi kuitenkin kentälle vain pariksi minuutiksi, joten hänen pelikuntonsa on vielä jokseenkin hämärän peitossa.
Tykkimiehet on etenkin viime peleissä kaivannut kapteeniaan, ja Mersonin mukaan Arsenal tarvitsee Ødegaardia sunnuntaina alusta asti, jos se haluaa pysytellä mestaruustaistossa mukana. Viikonloppuun lähdettäessä Arsenal on seitsemän pistettä perässä sarjakärki Liverpoolia ja tasapisteissä Chelsean kanssa.
– Jos Liverpool ja Manchester City voittavat ottelunsa, Martin Ødegaardin on pakko aloittaa sunnuntaina. Kymmenen ja yhdeksän pistettä on iso ero kiriä kiinni. Ottelu Chelseaa vastaan on pakkovoitto, kirjoittaa Merson Sky Sportsin kolumnissaan.
– Jos hän ei lähde maajoukkuetauolle Norjan kanssa, hänet on mielestäni pakko heittää kentälle.
– Arsenal oli hyvä Interiä vastaan, joka on ihan kelpo joukkue, mutta ainoa asia mikä puuttui oli se oveluus. He hallitsivat ja heidän olisi pitänyt päästä vähintään tasapeliin.
– Joukkueet istuvat [Arsenalia vastaan] omassa päädyssään ja he tarvitsevat jonkun Ødegaardin kaltaisen pelaajan laittamaan pallon neulansilmästä läpi.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Chelsean uusi luotsi tekemässä ensimmäisen hankinnan Ranskasta
- Voisiko tässä olla Man Unitedin seuraava valmentaja? Ex-luotsilta isoa ylistystä
- Aston Villa kiinnostunut Juve-puolustajasta – Mestarien liiga voi ratkaista siirron
- Ex-pelaaja varoittaa Liverpoolia Xabi Alonsosta
- Newcastle nyhjäsi tasapelin sarjajumbon kanssa
- The Independent: Thomas Frankin potkut lähellä
- Arne Slot kommentoi Mohamed Salahin paluuta
- Sky: Karusti kohdeltu keskikenttäpelaaja kiinnostaa Burnleyä
- Sky: Oliver Glasner oli potku-uhan alla!
- Manchester United -hyökkääjä siirtyy Turkkiin
- Manchester United -hyökkääjä siirtyy Turkkiin
- Tottenham-fanit buuasivat Thomas Frankille – tanskalaisluotsi vertasi työtään ”supertankkerin” kääntämiseen
- Ex-pelaaja varoittaa Liverpoolia Xabi Alonsosta
- ”Mahtava alku” – Michael Carrick kommentoi voitokasta paluutaan Manchester Unitediin
- Oliver Glasnerilta kovaa kritiikkiä Crystal Palacen seurajohdolle: ”Meidät hylätään täysin”
- Teemu Pukin saavutus jäi historiaan
- Mike Dean: Diogo Dalotin olisi pitänyt saada punainen kortti Manchesterin derbyssä
- Sky: Oliver Glasner oli potku-uhan alla!
- Arne Slot kommentoi Mohamed Salahin paluuta
- Arsenal joutui tyytymään pistejakoon City Groundilla