Manchester City pitää Valioliigan ehdottamia sääntömuutoksia lainvastaisina
Manchester City on lähestynyt Valioliigan muita seuroja ja ilmaissut huolensa siitä, että sarja on ehdottanut ”laittomia” muutoksia kaupallisia sopimuksia koskeviin sääntöihin, kertoo BBC.
Viime kuussa annettiin käänteentekevä tuomio, kun City oli haastanut oikeudessa Valioliigan APT-säännöt (Associated party transactions).
APT-sääntöjen tarkoituksena on valvoa seurojen sopimuksia niiden omistajien omistamien tai niihin liittyvien yritysten kanssa ja arvioida vastaavatko ne ”käypää markkina-arvoa”. Käytännössä säännöillä yritetään varmistaa, että seurojen tulovirtoja ei paisuteta ”keinotekoisesti”.
Viime kesänä uutisoitiin, että City pitää sääntöjä lainavastaisina ja vaatii vahingonkorvauksia niiden vuoksi menettämistään tuloista. Kolmella Cityn suurimmalla sponsorilla – Etihad Airwaysilla, Etisalatilla ja Experience Abu Dhabilla – on läheiset yhteydet seuran omistajiin.
Lokakuussa Manchester City ja Valioliiga julistivat kummatkin tulleensa oikeudenkäynnistä voittajana ulos, kun välimiesoikeus oli antanut linjauksensa APT-säännöistä.
Osa Cityn valituksista hyväksyttiin, ja välimiesoikeus piti kahta sääntöjen kohtaa lainvastaisena. Tuomioistuin totesi, että matalakorkoisia osakaslainoja ei pitäisi jättää sääntöjen soveltamisalan ulkopuolelle ja että helmikuussa tehdyt muutokset sääntöjen tiukentamiseksi rikkoivat myös kilpailulainsäädäntöä.
Päätöksen jälkeen City julisti säännöt ”mitätöidyiksi” ja kritisoi Valioliigan ”harhaanjohtavaa” vihjausta, jonka mukaan sääntöjä voitaisiin muuttaa pikaisella aikataululla. Seura uhkasi Valioliigaa uusilla oikeustoimilla, jos niihin reagoitaisiin nopeasti.
Tästä huolimatta Valioliiga on asiantuntijoidensa kanssa keskusteltuaan ehdottanut useita sääntömuutoksia, joista seurat äänestävät seuraavassa kokouksessaan 22. marraskuuta.
Valioliigan ja Manchester Cityn kirjeet
Valioliiga kirjoitti torstaina Manchester Citylle BBC:n näkemässä kirjeessä, että se ”torjuu jyrkästi toistuvat ja perusteettomat väitteet”, joiden mukaan ”joko liiga tai sen edustajat ovat toimineet millään tavalla vastoin velvollisuuksiaan sääntelyviranomaisena tai johtaneet seuroja harhaan”.
– Kuulemisen aikana liiga on ottanut huomioon kaikkien seurojen, myös Manchester Cityn, antaman palautteen ja pyytänyt johtavien asianajajien lausuntoa ehdotusten harkitsemiseksi.
– Se, että Manchester City ei ole samaa mieltä ehdotetuista muutoksista tai prosessin ajoituksesta, ei tarkoita, että kuuleminen itsessään olisi puutteellinen tai että liiga ei olisi noudattanut velvollisuuksiaan sääntelyviranomaisena.
Päivää myöhemmin Manchester City lähestyi Valioliigan muita seuroja omalla kirjeellään, jossa se totesi pitävänsä ehdotettuja sääntöjä ”laittomina”.
City kertoi kannattavansa ”vankkaa, tehokasta ja laillista sääntelyä”, mutta koska osapuolet olivat eri mieltä siitä, oliko tuomioistuimen päätös tehnyt nykyisen APT-kehyksen mitättömäksi, lisäkäsittely olisi ”välttämätöntä”. Cityn mukaan seurat joutuvat ensi viikolla äänestämään sääntömuutoksista ”sokkona”.
– Maalaisjärki sanoo, että Valioliigan ei pitäisi kiirehtiä hyväksymään muutoksia – varsinkaan sellaisia, joihin liittyy olennainen oikeudellinen riski – ennen kuin se tietää tuomioistuimen tuloksen.
– On tärkeää, että uusi järjestelmä perustuu sääntöihin, jotka ovat oikeudenmukaisia, harkittuja ja laillisia.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Viktor Gyökeres iski maalin – Arsenal nousi takaisin sarjakärkeen
- Tottenham sai kaksi punaista korttia – Alexander Isakin peli päättyi polvivammaan
- Taas kaksi maalia! Erling Haalandin hurja vire sai jatkoa
- Nick Woltemade osui kahdesti – Newcastle menetti johtonsa Chelseaa vastaan
- Man Unitedin lainalle lähettämä pelaaja ampui joukkueensa voittoon
- Fantasy Premier League: GW17 – harkitse tätä pelaajaa joukkueeseesi
- West Hamissa flopannut hyökkääjä pääsemässä Italian Serie A:han
- Valioliiga-kapteeni sai jatkopestin
- Näin Pep Guardiola kommentoi huhuja tulevaisuudestaan
- Arne Slot otti kantaa Mohamed Salahin tilanteeseen: ”Teot merkitsevät enemmän kuin sanat”
- West Hamissa flopannut hyökkääjä pääsemässä Italian Serie A:han
- Man Unitedin lainalle lähettämä pelaaja ampui joukkueensa voittoon
- Scott McTominay kertoi mielipiteensä englantilaismedian väitteestä: ”Se on myytti”
- Fantasy Premier League: GW17 – harkitse tätä pelaajaa joukkueeseesi
- Valioliiga-kapteeni sai jatkopestin
- Arne Slot otti kantaa Mohamed Salahin tilanteeseen: ”Teot merkitsevät enemmän kuin sanat”
- Näin Pep Guardiola kommentoi huhuja tulevaisuudestaan
- Bruno Fernandes: ”Olisin voinut lähteä kahdesti Manchester Unitedista”
- Crystal Palace etsii uutta päävalmentajaa ensi kaudeksi – käänsi katseensa Espanjaan
- Liigacupin välieräparit arvottu