Tottenhamin pelaajalle pitkä pelikielto – näin kommentoi Ange Postecoglou
Tottenhamin päävalmentaja Ange Postecoglou on antanut tukensa keskikenttäpelaajalleen Rodrigo Bentancurille, joka sai mittavan pelikiellon rasistisesta kielenkäytöstään.
Englannin jalkapalloliitto (FA) ilmoitti aiemmin tällä viikolla antaneensa Bentancurille, 27, seitsemän ottelun pelikiellon ja 120 000 euron sakot tämän kommenteista koskien Spurs-kapteeni Son Heung-miniä.
Rangaistuksen taustalla on Bentancurin esiintyminen kotimaansa Uruguayn tv-kanavalla viime kesänä. Haastattelussa hän sanoi, että eteläkorealainen Son ja tämän serkut ”näyttävät kaikki samalta”.
Bentancur pyysi kommenttejaan Sonilta anteeksi sekä sosiaalisessa mediassa että henkilökohtaisesti. Syyskuussa Son kertoi, että Bentancur oli ”lähes itkenyt”, kun hän pyysi anteeksi sanojaan.
Tottenham on tehnyt rangaistuksesta valituksen. Seura on hyväksynyt sen, että Bentancur syyllistyi rikkomukseen, mutta Spursin toiveena on, että pannaa lyhennetään.
– Tuen täysin seuran päätöstä valittaa pelikiellon kovuudesta, kommentoi Postecoglou Sky Sportsille.
– Puhuin hänelle (Bentancurille) ennen päätöstä, ja kuten sanoin, hän ymmärtää tehneensä virheen ja on valmis hyväksymään minkä tahansa rangaistuksen.
– Me seurana aiomme tukea häntä, koska yksi asia, joka on kiistaton minulle – koska tunnen hänet – on se, että hän on erinomainen ihminen, uskomaton joukkuekaveri ja erittäin luonteenomainen henkilö, joka on tehnyt virheen.
- LUE MYÖS: Tottenhamin Rodrigo Bentancurille seitsemän ottelun pelikielto – FA avasi pannan syitä ja pituutta
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Newcastle nappasi hurjan voiton Mestarien liigassa – valmentaja toppuuttelee: ”Emme ole vielä jatkossa…”
- Arne Slot antoi rehellisen arvion Alexander Isakista: ”Odotamme näkevämme erilaisen pelaajan”
- Arsenalille katastrofitulos – Mikel Arteta: ”Olen erittäin pettynyt”
- Arsenal menetti taas pisteitä Valioliigassa!
- Anthony Gordon iski neljä maalia! Newcastle murskavoittoon Mestarien liigan pudotuspeleissä
- Yllättävä lähtö Englannista? Nick Woltemadesta leviää ristiriitaista tietoa
- ESPN: Tämä on Marcus Rashfordin tilanne – Manchester Unitedilta tiukka vaatimus
- Newcastle sai boostin Qarabağ-otteluun: Joelinton takaisin
- Times: Chelsealle jobinpostia Saksasta
- Nottinghamin kauden neljäs valmentaja Pereira luottaa seuran omistaja Marinakisin tukeen
- Arsenal menetti taas pisteitä Valioliigassa!
- ESPN: Tämä on Marcus Rashfordin tilanne – Manchester Unitedilta tiukka vaatimus
- Arsenalille katastrofitulos – Mikel Arteta: ”Olen erittäin pettynyt”
- Yllättävä lähtö Englannista? Nick Woltemadesta leviää ristiriitaista tietoa
- Anthony Gordon iski neljä maalia! Newcastle murskavoittoon Mestarien liigan pudotuspeleissä
- Times: Chelsealle jobinpostia Saksasta
- Valioliigaan pääsystä on nyt käynnissä armoton taistelu – tarjolla todella harvinaisia nousijoita
- FA Cupin parit ovat tässä – Manchester City tiukassa paikassa
- West Hamin lainapelaaja on mielettömässä lyönnissä Englannin alasarjoissa – ”Fanit eivät voi uskoa”
- Wayne Rooney: Carrickia ei saa sivuuttaa Man Unitedin päävalmentajavalinnassa