Kevin de Bruyne palasi ja loisti – kaksi Man Cityn pelaajaa loukkaantui
Manchester City palasi keskiviikkona voittojen tielle Valioliigassa, kun se kaatoi Nottingham Forestin kotikentällään 3-0.
City oli viimeksi napannut sarjapelissä täyden pistepotin lokakuun lopussa Southamptonia vastaan, mitä seurasi historiallinen seitsemän pelin voitoton putki, kun kaikki kilpailut lasketaan mukaan.
Yksi keskiviikon voiton arkkitehdeistä oli keskikenttäpelaaja Kevin de Bruyne, joka oli Valioliigassa ensimmäistä kertaa avauskentällisessä sitten elokuun.
Belgialaistähti kärsi tänä syksynä nivusvammasta, jonka takia hän oli sivussa kymmenestä ottelusta. Paluunsa jälkeen de Bruyne, 33, oli esiintynyt viidessä pelissä, mutta aloittanut ne kaikki vaihdossa.
Nottinghamia vastaan de Bruyne syötti Cityn ensimmäisen ja teki itse toisen maalin. Vaihtoon tullessaan hän sai ison halauksen Cityn managerilta Pep Guardiolalta, joka oli päivää aiemmin kiistänyt välirikon heidän välillään.
– Olen niin iloinen, että hän on tullut takaisin. Hän pelasi fantastiset 75 minuuttia, kommentoi Guardiola BBC:n mukaan.
– Hän ansaitsee parasta, koska hän on ihana tyyppi ja hän on ollut valtavan tärkeä meille monien vuosien ajan saapumisestaan lähtien.
De Bruyne sanoi itsekin, että hänen ja Guardiolan välillä ei ole ollut missään vaiheessa kitkaa.
– Minun ja Pepin välillä ei ole ikinä ollut ongelmia. Hän tietää, että minulla on ollut vaikeaa. Se on ollut kivuliasta ja epämukavaa.
– Toivottavasti saan kroppani siihen kuntoon, etten juurikaan kärsi kivuista, ja sitten kaikki on hyvin.
Voitosta ja de Bruynen paluusta huolimatta Cityn ilta ei ollut yhtä riemuvoittoa. Hallitseva mestari on kärsinyt tällä kaudella useista loukkaantumisista, joita tuli keskiviikkona kaksi kappaletta lisää, kun Manuel Akanjin ja Nathan Akén pelit jäivät kesken.
– Akén vamma ei vaikuta hyvältä. Katsotaan huomenna, sanoi Guardiola.
– Manulla on ollut vaikeaa kahtena viime kuukautena. Voin vain kiittää heitä siitä, että he ovat pelanneet paikoilla, jotka eivät ole heille niin tuttuja. Katsotaan kolmen päivän sisällä, mitä tapahtuu.
LUE MYÖS
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei
- Pep Guardiola halusi tähtipelaajan Cityyn: ”Man Unitedin paras pelaaja”
- Xabi Alonso lupaa huippulupaukselle isompaa roolia: ”Kausi on pitkä”
- Jättipaljastus: Man United sanoi ei nuorelle Kylian Mbappelle
- Xabi Alonso otti kantaa Chelsean kesähankinnan tilanteeseen: ”Todella turhauttavaa hänen kannaltaan”
- Liverpoolin avainpelaaja jäi ilman jatkosopimustarjousta: ”Tulin siitä todella surulliseksi”
- Jamie Carragher: Erling Haalandia pidetään tulevaisuudessa kaikkien aikojen parhaana maalintekijänä
- Manchester Unitedin legenda ylisti huippulupausta: ”Eräänlainen sukupolvitalentti”
- Wayne Rooney ei usko Michael Carrickin kommentteja: ”Hänen on sanottava tietyt asiat julkisuudessa”
- Gabriel Jesus yllättyi Arsenalin ratkaisusta: ”Kukaan ei kertonut minulle siitä mitään”
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Manchester City hallitsi Mestarien liigassa – Erling Haaland maalasi kahdesti
- Valioliigasta viisi ehdokasta parhaaksi miespelaajaksi Ballon d’Or -gaalassa
- Liverpool teki merkittävän muutoksen – uusi sponsoridiili on massiivinen
- Lähde: Fulham-luotsi potku-uhan alla
- Gabriel Jesus yllättyi Arsenalin ratkaisusta: ”Kukaan ei kertonut minulle siitä mitään”
- Aston Villa vei pisteet vieraskentältä – toppari antoi kaksi maalisyöttöä
- Kaverukset ottivat kovasti yhteen – ”Hän on hyvä ystäväni, mutta”
- Huippupelaaja palaa lähes kahden vuoden tauon jälkeen Valioliigaan
- Manchester Unitedin legenda ylisti huippulupausta: ”Eräänlainen sukupolvitalentti”
