Fantasy Premier League: GW 16 – onko Arsenalista tulossa Stoke?

Peliviikko 16 käynnistyy jälleen lauantaina. Tässä tekstissä käsitellään Arsenalin erikoistilannepelaamista ja toimituksen joukkuetta.
Onko Arsenalista tulossa Stoke?
Arsenal on tehnyt tällä kaudella huikaisevan määrän erikoistilannemaaleja, minkä vuoksi joukkuetta on verrattu Tony Pulisin Stoke Cityyn, joka luotti pääasiassa erikoistilanteisiin. Arsenalin riippuvuus erikoistilanteista on ollut tällä kaudella hurjaa katsottavaa, minkä vuoksi Arsenal sijoittuu melko korkealle katsottaessa listaa erikoistilanteista elävistä joukkueista.
Mikel Arteta sanoi osuvasti haastattelussaan, että Arsenal haluaa olla kaikessa paras, myös erikoistilanteissa. Arsenalin maaliodottama erikoistilanteista on tällä kaudella 0,71, mikä on enemmän kuin millään muulla joukkueella sitten vuoden 2017.
Arsenalin erikoistilannepelaamisen tehokkuus on erinomainen uutinen Bukayo Sakalle, Gabrielille ja William Saliballe, jotka kaikki hyötyvät tästä suuresti tehopisteiden muodossa. Kolmikosta kaikki voidaan nähdä erinomaisina valintoina managereille.
Arsenalin kyky onnistua erikoistilanteissa on kuitenkin nähtävästi vaikuttanut avoimen pelin maalintekoon, sillä joukkue seilaa liigan kolmanneksi viimeisenä avoimen pelin maaliodottamassa.
Huomioon on tietysti otettava joukkueet, joita vastaan Arsenal on pelannut. West Hamia lukuun ottamatta Arsenal on pelannut vain muita huippujoukkueita tai paremman puoliskon joukkueita vastaan. Arsenalin otteluohjelma helpottuu huomattavasti tulevina viikkoina, minkä vuoksi myös avoimen pelin maalinteon voidaan odottaa nousevan takaisin kohti huippua.
Toimituksen joukkue
Toimituksen joukkue ryhmittyy tällä hetkellä peliviikolle 16 yllä olevalla kokoonpanolla. Kapteeninnauhan saa käteensä Cole Palmer.
Toimituksen joukkue tulee kuitenkin muuttumaan radikaalisti. Erling Haaland saa viimein lähteä joukkueesta, ja tilalle tulee mitä todennäköisimmin Alexander Isak. Keskikentälle hankitaan ideaalitilanteessa Bukayo Saka Emile Smith Rowen tilalle, mikä rajoittaa puolustuspään hankinnat Trent Alexander-Arnoldiin. Mikäli keskikentälle hankitaankin Sakan sijasta Luis Díaz tai toinen halvempi vaihtoehto, tulee puolustukseen Alexander-Arnoldin lisäksi Gabriel ja Jurriën Timber.
Pyöriteltävää kuitenkin riittää, ja siirrot tullaan todennäköisesti tekemään juuri ennen siirtoikkunan sulkeutumista.
Iisakki Lehtonen
LUE MYÖS
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Lehtitiedot: Luis Diazin lähtö Liverpoolista lähestyy?
- Romano: Tähtipelaaja haluaa siirron Tottenhamiin
- Chelsea asetti hintalapun Arsenalille laitapelaajastaan
- Arsenalin uusi hankinta olisi voinut valita myös Real Madridin: ”Urani suurin hetki”
- Romano: Arsenal lähellä odotettua tähtihankintaa – lähes 100 maalia kahteen kauteen
- Arsenal värväsi Espanjan maajoukkuepelaajan isolla summalla
- Lehti: Cristiano Ronaldon poissaoloon Diogo Jotan hautajaisista henkilökohtainen syy – sisko raivostui kritiikistä
- West Ham hylkäsi Tottenhamin tarjouksen tähtipelaajastaan
- Belgian maajoukkuepelaaja siirtyy Brightoniin
- Chelsea jysäytti seuraavan suurhankintansa – laituri siirtymässä Arsenaliin?
- Lehtitiedot: Luis Diazin lähtö Liverpoolista lähestyy?
- Lehti: Cristiano Ronaldon poissaoloon Diogo Jotan hautajaisista henkilökohtainen syy – sisko raivostui kritiikistä
- Arsenalin uusi hankinta olisi voinut valita myös Real Madridin: ”Urani suurin hetki”
- Romano: Tähtipelaaja haluaa siirron Tottenhamiin
- Chelsea asetti hintalapun Arsenalille laitapelaajastaan
- Romano: Arsenal lähellä odotettua tähtihankintaa – lähes 100 maalia kahteen kauteen
- Manchester United vahvisti uuden pelaajahankinnan
- Arsenal värväsi Espanjan maajoukkuepelaajan isolla summalla
- Chelsea jysäytti seuraavan suurhankintansa – laituri siirtymässä Arsenaliin?
- Liverpoolin pelaajilta kaunis ele Diogo Jotan hautajaisissa – Cristiano Ronaldo ei saapunut paikalle