Thomas Frank olisi ajanut Brighton-tähden ulos kyseenalaisesta tempusta – ex-tuomarilta eriävä näkemys
Thomas Frank uskoo, että Joao Pedro olisi ansainnut ulosajon väkivaltaisesta käytöksestä eilisessä Brightonin ja Brentfordin välisessä valioliigaottelussa. Brighton-hyökkääjän kyynärpään heilautusta tutkittiin VAR:lta maalittomiin lukemiin päättyneessä kamppailussa.
Puhuttava tilanne tapahtui viimeisen vartin alussa. Brentfordin Jehor Jarmoluk repi Pedroa paidasta ja sai varoituksen. Pedro reagoi rikkeeseen heilauttamalla kyynärpäätään, mutta ei osunut ukrainalaiseen.
– Kyllä ymmärrän säännöt. Sitä ei voi heilauttaa kättään osuakseen toiseen. Sillä ei ole väliä osuitko häneen vai et. Siksi meillä on VAR. Se tapahtui ja VAR:ia täytyy kehittää jatkossa, Frank kyseenalaisti lehdistötilaisuudessa.
Brighton-luotsi Fabian Hürzeler ei nähnyt tilannetta samalla tavalla.
– Se on mielenkiintoinen mielipide. Minä näin asiat täysin eri tavalla. Se ei ole itselleni punainen kortti, miksi se olisi? Hän yrittää päästä vain siinä irti toisesta pelaajasta, Hürzeler kommentoi.
Entinen valioliigatuomari Mark Clattenburg arvioi, ettei Pedroa pystytty ajamaan ulos, koska isku ei osunut Jarmolukiin.
– Hän pitää kätensä varsin lähellä kehoaan ja se on mielestäni enemmän ele tuomaria kohti. Andy Madley on hyvissä asemissa. Pedroa ei voida ajaa ulos tästä kontaktista, mutta hänet olisi voitu ajaa ulos yritetystä lyönnistä, Clattenburg kertoi Amazon Primelle.
– Minusta tämä oli enemmän ele kuin lyöntiyritys. Minusta Pedro suuntaa eleen tuomaria kohti. Jos hän olisi halunnut lyödä, hän olisi käyttänyt enemmän voimaa ja tehnyt iskun.
LUE MYÖS!
- Roberto De Zerbiltä tyly kommentti kohupelaajasta
- Gary Neville kertoi – yksi joukkue voi haastaa Arsenalin Valioliigan mestaruustaistossa
- Nottingham-pomo lähti todella yllättävään maahan
- Lehti: Liverpool kiikaroi jo seuraavaa vahvistusta Barcelonasta
- Suru-uutinen: entinen Valioliiga-vahti on kuollut
- Peter Schmeichel: VAR pitää ottaa pois Valioliigasta
- Liverpool-pelaaja jäänyt täysin olemattomalle vastuulle – näin Andoni Iraola kommentoi
- Roy Keane: Manchester Unitedin ei pidä vielä panikoida
- Roy Keane kritisoi Bruno Fernandesia: ”Pystyttävä parempaan”
- Wayne Rooney: Manchester United tarvitsee uusia hyökkääjiä
- Man Unitedin tähtipelaaja raivostui tuomareille: ”Anteeksiantamatonta”
- Michael Carrick ei sulattanut Manchesterin derbyn tuomaritoimintaa: ”Huolestuttavaa”
- Ensimmäistä kertaa 107 vuoteen – Coventrylle historiallinen pohjanoteeraus
- Wayne Rooney latasi suorat sanat VAR:sta
- Roy Keane kritisoi Bruno Fernandesia: ”Pystyttävä parempaan”
- Álvaro Arbeloa teki historiallisen tempun – kukaan Liverpoolin ex-pelaaja ei ole pystynyt samaan
- Wayne Rooney: Manchester United tarvitsee uusia hyökkääjiä
- Karu romahdus Valioliigasta – nyt näyttää putoajalla pahalta
- Roy Keane: Manchester Unitedin ei pidä vielä panikoida
- Punainen kortti ei pysäyttänyt Manchester Cityä – Erling Haaland ratkaisi kuuman derbyn