Rio Ferdinand kritisoi Rasmus Højlundia – kertoi miten hyökkääjän heikkoudet vaikuttavat Manchester Unitediin
Manchester United voitti Fulhamin sunnuntai-iltana Valioliigassa 1-0.
Manchester United on parhaillaan 12. sijalla Valioliigassa.
Rúben Amorim nimesi Rasmus Højlundin avauskokoonpanoonsa sunnuntaina. Højlundin peliesitys jätti jälleen paljon toivomisen varaa. Amorim otti tanskalaishyökkääjän vaihtoon tunnin kohdalla. Højlund on viimeistellyt kuluvalla kaudella vain kaksi maalia Valioliigassa.
Manchester Unitedin pelaajalegenda Rio Ferdinand kritisoi Højlundin peliesitystä TNT Sportsin haastattelussa.
– Olisin yllättynyt, jos Højlund ei olisi saanut tauolla kritiikkiä pukukopissa. Hänen olisi pidettävä palloa ja siten antaa muille aikaa juosta ylös kentällä. Højlund on usein liian löysä pallon kanssa. Hän ei tee asioita tarpeeksi nopeasti. Olisin yllättynyt, jos joukkuetoverit eivät huomauttaisi siitä hänelle. Højlundin on käytettävä nopeuttaan enemmän. Hän oli heikko ja löysä pallon kanssa.
Ferdinand kokee, että Højlundin heikkoudet heijastuvat koko joukkueen hyökkäyspelaamiseen.
– Manchester United ei saa ainuttakaan hyvää pallonhallintajaksoa aikaiseksi hyökkäyskolmanneksella, kun joukkueen kärki ei pysty pitämään palloa. Valtaosa pallonhallintajaksoista on ollut sellaisia, että joukkueen kolme topparia pitää palloa ilman vastustajan prässiä. Heti prässin alettua Manchester United menettää pallon.
LUE MYÖS
- Man Unitedille raju uutinen – iso menetys uhkaa
- Romano: tässä on Yves Bissouman uusi seura
- Lähde: Kaksi suurseuraa Arsenalin laitahyökkääjän perässä
- Jamie Carragher nimesi Valioliiga-historian parhaat wingbackit
- Alan Shearer Bruno Fernandesin tempusta: ”Se oli säälittävää”
- Liverpool-luotsi Andoni Iraola: Ymmärrän kannattajien turhautumisen
- Christopher Nkunku puhui ongelmistaan Chelseassa
- Murskavoitto Valioliigassa – Newcastle jäi jyrän alle
- James Milner palaa Liverpooliin – tässä roolissa
- Roberto De Zerbiltä tyly kommentti kohupelaajasta
- Murskavoitto Valioliigassa – Newcastle jäi jyrän alle
- James Milner palaa Liverpooliin – tässä roolissa
- Roberto De Zerbiltä tyly kommentti kohupelaajasta
- Lehti: Liverpool kiikaroi jo seuraavaa vahvistusta Barcelonasta
- Christopher Nkunku puhui ongelmistaan Chelseassa
- Gary Neville kertoi – yksi joukkue voi haastaa Arsenalin Valioliigan mestaruustaistossa
- Alan Shearer Bruno Fernandesin tempusta: ”Se oli säälittävää”
- Liverpool-pelaaja jäänyt täysin olemattomalle vastuulle – näin Andoni Iraola kommentoi
- Peter Schmeichel: VAR pitää ottaa pois Valioliigasta
- Suru-uutinen: entinen Valioliiga-vahti on kuollut