Thierry Henry: Jalkapallon ulkopuoliset ongelmat vaikuttavat Pep Guardiolaan – ”Sitä ei ole helppoa käsitellä”
Manchester City on voittanut Valioliigan mestaruuden jo neljästi peräkkäin.
Pep Guardiolan Manchester City on dominoinut englantilaista jalkapalloa jo vuosien ajan, mutta kuluva kausi on tuonut siihen pienoisen muutoksen.
Manchester City on parhaillaan vasta viidentenä Valioliigassa ja on jäänyt 15 pisteen päähän sarjaa johtavasta Liverpoolista. Manchester City on ollut hätää kärsimässä jo kolmen kuukauden ajan, eikä se ole onnistunut nousemaan takaisin vanhalle tasolleen.
Hiljattain uutisoitiin, että Guardiola ja hänen pitkäaikainen vaimo Cristina Serra ovat päättäneet erota. Guardiola ja Serra olivat yhdessä yli 30 vuoden ajan.
Guardiolan alaisuudessa pelannut Thierry Henry muistuttaa, että Manchester Cityn vaikeudet saattavat osin johtua Guardiolan tilanteesta jalkapallon ulkopuolella. Guardiola käy läpi vaikeita aikoja.
– Tuntuuko se minusta pahalta, mitä Manchester Citylle ja Guardiolalle on tapahtunut? Kyllä, varsinkin yhdestä syystä. Ei ole helppoa kohdata sitä, mitä Guardiola joutuu kohtaamaan jalkapallon ulkopuolella.
– Kävin läpi saman asian pelatessani Barcelonassa. Sellaisia asioita ei ole helppoa käsitellä. Et ole henkisesti parhaimmillasi. Elin sen kanssa siirtyessäni Barcelonaan ja voin sanoa, ettei se ollut helppoa. Kukaan ei halua joutua sellaiseen tilanteeseen varsinkaan silloin, kun pelaat tai valmennat. Voimme varmasti ymmärtää sen, Henry totesi Sky Sportsille.
LUE MYÖS
Vain tänään! Tuohen vanhoille asiakkaille: talleta 1€ ja saat 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Xabi Alonson agentti otti kantaa Liverpool-huhuihin
- Jamie Carragher kertoi ykköskandidaattinsa Manchester Unitedin uudeksi päävalmentajaksi
- Andoni Iraola puhui tulevaisuudestaan
- David Moyes puolustaa Mikel Artetaa: ”Ikään kuin siinä olisi joku ongelma…”
- Chelsea löi tiskiin merkittävän jatkosopimuksen
- Valioliiga-huipulle pelikieltoa törkytempusta
- Fantasy Premier League: GW 30 – katso loppukauden pelimerkkistrategia
- Man City -tähdeltä uhmakasta puhetta toisesta Real Madrid -kamppailusta
- Chelsea-valmentaja tarttui kritiikkiin: ”Sellaista ei torju yksikään maalivahti”
- Taas uusi nimi esiin Spursin valmentajaruletissa: ”Kuka ei haluaisi sitä työtä”
- Taas uusi nimi esiin Spursin valmentajaruletissa: ”Kuka ei haluaisi sitä työtä”
- Putoaminen jo mielessä: Tottenham teki muutoksen kausikortteihin
- Valioliiga-huipulle pelikieltoa törkytempusta
- Hurja huhu Tottenhamista – isoja muutoksia tulossa
- David Ornstein: Liverpool tekemässä ison jatkosopimuksen
- Chelsea-valmentaja tarttui kritiikkiin: ”Sellaista ei torju yksikään maalivahti”
- Man City -tähdeltä uhmakasta puhetta toisesta Real Madrid -kamppailusta
- Fantasy Premier League: GW 30 – katso loppukauden pelimerkkistrategia
- Telegraph: Tottenhamin pelaajat menettivät luottonsa Igor Tudoriin
- Chelsea löi tiskiin merkittävän jatkosopimuksen