Huipputuomarin toiminta kauhistuttavassa tilanteessa pöyristytti – Valioliiga teki kovan päätöksen

Michael Oliver ei tule viheltämään viikonlopun kierroksella Valioliigassa. Erotuomari sai kritiikkiä toiminnastaan lauantain FA Cupin viidennen kierroksen ottelussa Crystal Palacen ja Millwallin välillä.
Crystal Palace voitti ottelun 3-1-lukemin.
Oliver ei keskeyttänyt ottelua, kun Palacen hyökkääjä Jean-Philippe Mateta sai potkun päähänsä Millwallin maalivahdin Liam Robertsin jalasta. Oliver nosti punaisen kortin Robetsille vasta tarkistettuaan tilanteen VAR:lta.
Matetaa hoidettiin pitkään rikkeen jälkeen kentällä ja ranskalaiselle annettiin happea, ennen kuin hänet kuljetettiin paareilla sivuun. Päävamman saanut Eagles-hyökkääjä tarvitsi sairaalahoitoa ja hänen vasemmassa korvassaan ollut repeämä paikattiin 25 tikillä.
Myös entinen valioliigatuomari ja PGMOL:in päällikkö Keith Hackett lyttäsi Oliverin ensimmäinen päätöksen tilanteessa olla ajamatta Robertsia välittömästi ulos.
– Se oli kauhistuttava rike. Minun täytyy tässä vaiheessa kysyä, miten maailmanluokan huipputuomari ei antanut tästä suoraan punaista korttia? Tämän pitäisi olla aivan selvä, Hackett kommentoi Football Insider 247:lle.
– On myös hirvittävää, että Oliver joutui turvautumaan VAR:iin saadakseen tämän tuomion. Tämä ei tarvinnut jälkitarkastusta. Se oli hirvittävä.
Oliver, 40, nähdään seuraavaksi rangaistuksestaan huolimatta tuomitsemassa jo keskiviikkona. Englantilainen on tuomarina Mestarien liigan Bayern Münchenin ja Bayer Leverkusenin välisen neljännesvälieräparin avauosassa.
Viaplay näyttää kaikki Valioliigan ottelut.
LUE MYÖS!
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”
- Theo Walcott: Englannin maajoukkueella yksi suuri ongelma – ”En pidä tästä”
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- Manchester Cityn uusi hankinta tavoittelee Ballon d’Oria: ”Siksi olen täällä”
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”
- Man City ei ole saanut Jack Grealishistä yhtään tarjousta – mitä seuraavaksi?