Gary Nevilleltä raju purkaus Man Unitedista – ”Ja sanon tämän vielä aika kiltisti”

Manchester United on kaukana loiston vuosistaan.
Joukkue pelasi 1-1-tasapelin Arsenalia vastaan, mutta tapa, jolla piste tuli, ei ollut sitä Unitedia, johon kannattajat joskus tottuivat. United parkkeerasi kotonaan bussin maalin eteen ja sinnitteli Arsenalin kyydissä.
Ottelun alla United-legenda ja Englannissa runsaasti äänessä oleva Gary Neville antoi palaa oikein kunnolla. Nevillen mielestä Unitedin nykyisellä pelaajamateriaalilla ei voi voittaa.
– Muutama vuosi sitten Unitedilla oli [Romelu] Lukaku, [Paul] Pogba, Alexis Sánchez ja [Ángel] Di María. Heillä oli nähdäkseni fantastinen joukkue, joka periaatteessa pystyi tuhoamaan vastustajia, Neville sanoi Sports Mailin mukaan.
– Huolestuneena katson tätä nykyjoukkuetta. He eivät ole lähelläkään sen tason pelaajia, joita Manchester Unitedissa on ollut viimeisen kymmenen vuoden aikana.
– Ja sanon tämän vielä aika kiltisti, vaikkei tämä olekaan niin kiltisti sanottu. Ihan aidosti mietin, miten tämä seura on päätynyt sellaiseen jamaan, että se on Rúben Amorimia lainatakseni historian huonoin Manchester Unitedin joukkue?
Samaan aikaan kun joukkue kyntää kentällä, kentän ulkopuolella uudet omistajat ovat irtisanoneet seuran henkilökuntaa ja leikanneet kuluja sieltä täältä.
– Manchester United oli maailman rikkain jalkapalloseura ja nyt sillä ei ole edes varaa elättää henkilökuntaansa. Aika massiivinen romahdus, Neville sanoi.
– Ongelmia on niin kentällä kuin kentän ulkopuolella. Velkaa, surkeita hankintoja, surkeita peliesityksiä. En olisi ikinä uskonut näkeväni sitä, että Manchester United on maaliskuussa sarjassa 15:ntenä [toim. huom. tällä hetkellä 14:ntenä].
– Tämä kausi on jo ohi. Sitä voi vain toivoa, että valmentajalla on vielä tuki ja hän saa käännettyä tämän ensi kaudella.
LUE MYÖS
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- BBC: Anthony Elanga vaihtaa seuraa Valioliigan sisällä – Nottinghamin sijoitus kantoi hedelmää
- Chelsea-manageri selitteli joukkueen mahdollista tappiota MM-kisoissa – ja sai nenilleen
- Lehtitiedot: Luis Diazin lähtö Liverpoolista lähestyy?
- Romano: Tähtipelaaja haluaa siirron Tottenhamiin
- Chelsea asetti hintalapun Arsenalille laitapelaajastaan
- Arsenalin uusi hankinta olisi voinut valita myös Real Madridin: ”Urani suurin hetki”
- Romano: Arsenal lähellä odotettua tähtihankintaa – lähes 100 maalia kahteen kauteen
- Arsenal värväsi Espanjan maajoukkuepelaajan isolla summalla
- Lehti: Cristiano Ronaldon poissaoloon Diogo Jotan hautajaisista henkilökohtainen syy – sisko raivostui kritiikistä
- West Ham hylkäsi Tottenhamin tarjouksen tähtipelaajastaan
- Lehtitiedot: Luis Diazin lähtö Liverpoolista lähestyy?
- Romano: Tähtipelaaja haluaa siirron Tottenhamiin
- Lehti: Cristiano Ronaldon poissaoloon Diogo Jotan hautajaisista henkilökohtainen syy – sisko raivostui kritiikistä
- Arsenalin uusi hankinta olisi voinut valita myös Real Madridin: ”Urani suurin hetki”
- Chelsea asetti hintalapun Arsenalille laitapelaajastaan
- Romano: Arsenal lähellä odotettua tähtihankintaa – lähes 100 maalia kahteen kauteen
- Manchester United vahvisti uuden pelaajahankinnan
- Arsenal värväsi Espanjan maajoukkuepelaajan isolla summalla
- Chelsea jysäytti seuraavan suurhankintansa – laituri siirtymässä Arsenaliin?
- Liverpoolin pelaajilta kaunis ele Diogo Jotan hautajaisissa – Cristiano Ronaldo ei saapunut paikalle