Arsenalin keskikenttäpelaaja joutuu pelaamaan kärjessä – Arteta vaikuttui: ”Se on uskomatonta…”
Arsenal on kärsinyt kuluvalla kaudella merkittävistä loukkaantumisongelmista.
Joukkueessa ei ole tällä hetkellä ainuttakaan terveenä olevaa hyökkääjää. Gabriel Jesus ja Kai Havertz ovat loppukauden sivussa pelikentiltä.
Arsenal-luotsi Mikel Arteta on peluuttanut viime viikkoina Mikel Merinoa kärjessä. Merino ei suinkaan ole hyökkääjä, vaan keskikenttäpelaaja.
Espanjalainen on esiintynyt edukseen uudella pelipaikallaan, sillä hän on tehnyt Valioliigassa voittomaalit Leicesterin ja Chelsean verkkoon. Merino onnistui maalinteossa myös Mestarien liigan PSV-vierasottelussa.
Arteta on vaikuttunut siitä, miten hyvin Merino on sopeutunut uuteen rooliinsa.
– On uskomatonta, että Merino voittaa meille pelejä, vaikkei hän ole koskaan aiemmin elämässään pelannut tuolla pelipaikalla. Olemme kuin hätätilassa ja on uskomatonta, miten Merino on suoriutunut. Hän haluaa ymmärtää kaiken ja oppia lisää. Lisäksi hän on todella itsekriittinen, Arteta totesi lehdistölle.
Merino kokee suoriutuneensa hyvin kärjessä.
– Tämä on minulle uusi rooli. Tämä on vaikeaa, mutta samalla hauskaa. Olen oppinut arvostamaan enemmän hyökkääjien tekemää työtä. Tiedän, mitä minun on tehtävä. Joskus minun ei pidä koskea palloon, vaan ennemminkin olla oikeassa paikassa, luoda tilaa muille ja prässätä kovasti. Yritän sopeutua tähän mahdollisimman nopeasti, mutta koen tehneeni toistaiseksi hyvää työtä.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Patrick Dorgu laukoi Manchester Unitedin voittoon Valioliigassa
- Athletic: Maalivahti haluaa jättää Chelsean tammikuussa
- André Onana jätti Manchester Unitedin – viihtyy uudessa seurassaan: ”Elän koko elämäni parasta aikaa”
- Athletic: Fulham tarjoaa rahakasta sopimusta päävalmentajalleen
- Pep Guardiola ylpeä pelaajiensa kurinalaisuudesta jouluna: ”Meillä on tietyt standardit”
- William Saliba kertoi Arsenalin kunnianhimoisen tavoitteen
- Huippuvireinen Hugo Ekitiké sai kehut Arne Slotilta: ”Joskus meidän piti vähän suostutella häntä…”
- Newcastlen jättihankinnan syksy meni täysin penkin alle: ”Newcastle-urani alku on ollut kummallinen, mutta…”
- Ruben Amorim kommentoi Casemiron ja Harry Maguiren jatkosopimustilanteita
- Eddie Howe Newcastlen uudesta stadionista: ”99,9-prosenttisen varmaa”
- Miksi Valioliigassa pelataan vain yksi ottelu tapaninpäivänä? Tässä syy poikkeukselliseen ratkaisuun
- Thomas Frank kertoi mielipiteensä Tottenham-kapteenin ylilyönnistä
- MD: Barcelonan ja Englannin maajoukkuetopparin sopimusneuvottelut loppuivat lyhyeen
- Fantasy Premier League: GW 18 – investoi tähän Liverpoolin hyökkäyspään pelaajaan
- Ruben Amorim kommentoi Casemiron ja Harry Maguiren jatkosopimustilanteita
- Eddie Howe Newcastlen uudesta stadionista: ”99,9-prosenttisen varmaa”
- Bruno Fernandes loukkaantui – Rúben Amorim vaatii muilta pelaajilta tasonnostoa
- Nottingham Forestin euromenestykseen johdattanut seuralegenda John Robertson on kuollut
- Andoni Iraola kertoi mielipiteensä Antoine Semenyon tulevaisuudesta
- John Terry: Chelsean hankittava kokemusta joukkueeseensa