Karmea kolaus Valioliigan nousutaisteluun – onko suosikki sulamassa?
Leeds Unitedin manageri Daniel Farke kertoi maanantaina, että joukkueen avainpelaajiin kuuluvan Pascal Struijkin kausi on todennäköisesti ohi.
Hollantilaisen pelätään saaneen murtuman jalkaansa. Myös Joe Rothwell saattaa olla vielä viikkoja sivussa, joten Leedsin puolustus ja keskikenttä joutuvat tulemaan nyt toimeen ilman näitä kahta.
Leedsille loukkaantumiset ovat kriittisiä, sillä pitkään Mestaruussarjan kärjessä keikkunut poppoo on menettänyt viime aikoina parhaan tuloskuntonsa.
Englannin kakkostasolla suorasta noususta käydään nyt kolmen kauppaa. Leedsin viimeaikaiset pistemenetykset ovat johtaneet siihen, että Burnley ja Sheffield United ovat kiilanneet ohi.
Trilleri
Leedsin etu on kuitenkin se, että mainitut kaksi kilpakumppania kohtaavat vielä toisensa kertaalleen, joten vähintään toiselle joukkueista on luvassa ainakin yhdessä ottelussa pistemenetys.
Triosta jokaisella nipulla on tänään tiistaina peli. Sheffield United isännöi kello 21.45 alkavassa ottelussa Millwallia. Burnley vierailee samaan aikaan Derbyn kotistadionilla. Leedsillä on porukasta kenties pahin haaste, kun jatkokarsintapaikoilla oleva Middlesbrough saa suoraa nousua havittelevat leedsiläiset vieraikseen.
Burnley on tällä hetkellä sarjakärjessä 84 pisteellään. Sheffield U tulee toisena 83 pisteessä. Leedsillä on 82 pistettä. Kaikki ovat pelanneet 40 ottelua, ja pelejä on jäljellä kuusi.
Leeds on jäänyt kolmessa viimeisessä kamppailussaan tasapeliin ja on voittanut viimeisestä kuudesta matsistaan vain yhden. Nyt sen pitää pärjätä ilman Struijkia, joka on pelannut 35 ottelua.
LUE MYÖS:
- Arsenalille taas uusi loukkaantuminen maajoukkuetauolta
- Antonio Conte kiinnostunut palaamaan Valioliigaan
- Virgil van Dijk ylsi komeaan rajapyykkiin: ”En koskaan uskaltanut unelmoida tällaisesta”
- Englannin maajoukkuedebytantille jättikehut: ”Uskomaton esitys”
- Andy Robertsonille huima saavutus – seuraavana Kenny Dalglish
- Gary Neville, kuka on Man Unitedin huonoin hankinta Sir Alex Fergusonin aikakauden jälkeen?
- Taas loukkaantuminen maajoukkueessa – Englannin keskikenttämies sivussa jopa kaksi kuukautta
- Arsenal kiinnostunut Juventus-tähdestä – hintalappu selvillä
- Erling Haaland loukkaantui
- Jesse Marsch: Manchester City ansaitsee suuren rangaistuksen
- Erling Haaland loukkaantui
- Jesse Marsch: Manchester City ansaitsee suuren rangaistuksen
- Lähde: Arsenal kiinnostunut Man Unitedin keskuspuolustajasta
- Kun ei kiinnosta niin ei kiinnosta: Jannik Vestergaard lopetti uransa
- Arsenal kiinnostunut Juventus-tähdestä – hintalappu selvillä
- Arsenal pitämässä kiinni huippulupauksestaan
- Lähde: Laitahyökkääjä haluaa jättää Liverpoolin talvella
- Gary Neville, kuka on Man Unitedin huonoin hankinta Sir Alex Fergusonin aikakauden jälkeen?
- Telegraph: Chelsea Englannin maajoukkuemiehen perässä
- Taas loukkaantuminen maajoukkueessa – Englannin keskikenttämies sivussa jopa kaksi kuukautta