Wayne Rooney pettyi Arsenalin kannattajiin – hyökkääjälegenda mainitsi huolenaiheen Tykkimiehistä: ”Psykologista pelkoa”
Wayne Rooney oli pettynyt Arsenalin kannattajien vaisuuteen Mestarien liigan välierien avausosassa kotona PSG:tä vastaan. Manchester United -legenda uskoo Tykkimiesten kärsivän psykologisesta pelkotilasta.
Arsenal hävisi Emiratesilla PSG:lle 0-1-lukemin. Tulos jätti vielä otteluparin auki ensi viikolle Pariisissa.
Rooney oli puolivälierissä vaikuttunut Arsenalin kannattajien läsnäolosta otteluparissa Real Madridia vastaan. Englannin entinen maajoukkuehyökkääjä toivoo faneilta enemmän energiaa myös PSG-sarjaan.
– Olin hieman pettynyt siihen, miten he pelasivat ja myös faneihin. He olivat Madridia vastaan erinomaisia, mutta tänään he näyttivät hillityiltä ja se oli antiklimaattista. Kannattajien täytyi olla siellä tänään. Se ei ollut tarpeeksi hyvin Arsenalilta molemmin puolin, Rooney arvosteli Amazon Primella.
– Pelaajat tarvitsevat apua. Kannattajat olivat täällä Madridia vastaan parhaita, mitä olen kuullut. He antoivat valtavan määrän energiaa, mutta tänään he eivät antaneet sitä samaa energiaa – se saattoi olla erona.
– Kannattajat ovat olleet hyvin tukena, ja en syytä heitä. Mutta jos he olisivat antaneet saman energian kuin Madridia vastaan, se olisi voinut tuoda nostetta.
Rooney uskoo Arsenalilla olevan psykologisia pelkoja, koska seura ei ole vielä onnistunut voittamaan suurimpia pokaaleja Artetan alaisuudessa.
– Uskon, että Arteta on yrittänyt olla positiivinen siitä. Siellä on kuitenkin psykologista pelkoa siitä, etteivät he ole päässeet viivasta yli. Uskon, että siellä on pelkoa ilmassa! Aita, joka heidän täytyy ylittää. En usko heidän ottavan näitä askelia.
– Arsenal on nyt tottunut, että tietyssä vaiheessa kautta asiat romahtavat. Kerron nyt vain totuuden. Haluan Arsenalin voittavan. Minä toivon heidän voittavan tämän turnauksen, mutta heidän lähestyttävä pelejä uskoen itseensä. Arsenalin täytyy olla valmis vihamieliseen ilmapiiriin (Pariisissa).
Arsenal ja PSG kohtaavat otteluparin toisessa osaottelussa Pariisissa ensi viikon keskiviikkona.
LUE MYÖS!
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Michail Antonio harjoittelee seuran mukana – ”Näyttänyt hyvältä”
- Liverpool-legenda Ian Rush sairaalassa
- Tottenhamin Brennan Johnson toisen Valioliiga-seuran kiikarissa
- Mohamed Salah palasi Liverpoolin kokoonpanoon – näin kommentoi Arne Slot
- Jättipaukku lähellä: nuhaisesti pelannut Arsenal nujersi sarjajumbon vain vaivoin
- Tämä oli videotuomarin näkemys Liverpool–Brighton-ottelussa puhuttaneesta tilanteesta
- Mohamed Salah nauratti toimittajia Brighton-voiton jälkeen
- Loukkaantumisista kärsinyt Cole Palmer osui heti paluuottelussaan – Everton ei pystynyt selättämään peikkoaan
- Liverpool otti vapauttavan voiton – Mohamed Salah teki historiaa
- Valioliigapeluri jätettiin ulos AFCONista: ”Kyse ei ole jalkapallosta”
- Tämä oli videotuomarin näkemys Liverpool–Brighton-ottelussa puhuttaneesta tilanteesta
- Mohamed Salah nauratti toimittajia Brighton-voiton jälkeen
- The Sun: Arsenal-toppari osallisena välikohtauksessa Lontoossa
- Liverpool otti vapauttavan voiton – Mohamed Salah teki historiaa
- Jättipaukku lähellä: nuhaisesti pelannut Arsenal nujersi sarjajumbon vain vaivoin
- Valioliigapeluri jätettiin ulos AFCONista: ”Kyse ei ole jalkapallosta”
- Chelsea haluaa hollantilaislupauksen – Man United ja Newcastle myös kiinnostuneita
- Mohamed Salah voi pelata Brightonia vastaan – yhdellä ehdolla
- Liverpool teki ison päätöksen Mohamed Salahista!
- Mikel Arteta näpäytti toimittajaa: ”50 ottelua”