Tottenham ja Manchester United iskevät yhteen Eurooppa-liigan finaalissa keskiviikkoiltana. Finaali pelataan Bilbaossa.

Tottenham lähtee yleisesti ottaen finaaliin pienoisena altavastaajana, vaikka se on voittanut Manchester Unitedin jo kolmesti tällä kaudella. 

Tottenham kärsii merkittävistä loukkaantumisongelmista, eikä saa kasaan läheskään parasta mahdollista joukkuetta finaaliin.

Tottenham on edellisen kerran voittanut pokaalin keväällä 2008, kun se kaatoi Chelsean liigacupin finaalissa. 

Tottenham-kapteeni Son Heung-min tiedostaa, että Eurooppa-liigan mestaruus muuttaisi koko kauden kuvan. Tottenham on vasta 17. sijalla Valioliigassa.

– Tämä on tunteellinen hetki. Tietenkin uskon, että jo finaaliin pääseminen on suuri askel eteenpäin, mutta emme ole vielä valmiita. Olemme tunteellisia ja onnellisia, mutta edessä on vielä viimeinen kova työ ja meidän on tehtävä se. Voimme ehdottomasti muuttaa koko kauden suunnan.

– Valioliigassa emme ole olleet tarpeeksi hyviä, mutta haluamme pokaaleja. Meillä on suuri mahdollisuus muuttaa tämän kauden kuvaa ja koko seurahistoriaa. Olemme todella innoissamme ja haluamme juuri tätä, Son viittasi pokaaliin.

LUE MYÖS