Florian Wirtz on kääntymässä Bayern Münchenin sijaan kohti Liverpoolia. Saksan maajoukkuetähti ja Bayer Leverkusenin mestarijoukkueen avainpelaaja on tiettävästi hylännyt Bayernin tarjouksen ja tähyää siirtoa Valioliigan tuoreeseen mestariin.

Wirtzilla on sopimus Leverkusenin kanssa kesään 2027 saakka, mutta hänen markkina-arvonsa on räjähtänyt nousuun kahden huippukauden jälkeen. 22-vuotias hyökkäävä keskikenttäpelaaja teki tällä kaudella 16 maalia ja antoi 16 maalisyöttöä, vaikka Leverkusenin kausi päättyi ilman suuria pokaaleja.

Bayern oli pitkään vahvin ehdokas saksalaistaiturin uudeksi osoitteeksi, mutta uutistoimisto AP:n mukaan Wirtz olisi tehnyt Bayern-johdolle selväksi, että hänen ykköskohteensa on Liverpool.

Bayernin urheilutoimenjohtaja Max Eberl vihjaili hänen saapumisellaan jopa selittäessään Thomas Müllerin sopimustilannetta. Nyt näyttää kuitenkin siltä, että suunnitelmat menevät uusiksi.

Bayern-presidentti Herbert Hainer kertoi fanitapahtumassa saaneensa Eberliltä tiedon, että Wirtz haluaa Liverpooliin. Manchester City on puolestaan vetäytynyt kisasta kovan hintapyynnön vuoksi, ja Real Madrid keskittyy Nico Williamsin hankintaan.

Liverpool ei ole kuitenkaan vielä jättänyt Wirtzistä virallista tarjousta. Leverkusen vaatii pelaajasta tiettävästi noin 130–150 miljoonan euron siirtokorvausta, ja on täysin mahdollista, että Wirtz pelaisi vielä yhden kauden Saksassa.

Lähde: Daily Mail

LUE MYÖS