Tottenham hukkasi johtonsa – PSG voitti UEFA Super Cupin

Tottenham hävisi keskiviikkona Paris Saint-Germainille UEFA Super Cupissa rangaistuspotkukilpailussa, johon edettiin 2-2-tilanteesta.
PSG otti avausjaksolla pallonhallinnan selkeästi itselleen, mutta Spurs sai pidettyä ranskalaiset ansiokkaasti poissa vaarallisilta paikoilta.
Valkopaidat siirtyivät johtoon 39. minuutilla. PSG-vahti Lucas Chevalier torjui vapaapotkukuvion jälkeen João Palhinhan yrityksen tolppaan, mutta irtopallossa oli ensimmäisenä Micky van de Ven, joka siirsi Tottenhamin johtoon.
Tauolle mentäessä maalintekoyritykset olivat Tottenhamin hyväksi 9-3.
Toista puolikasta oli takana vain pari minuuttia, kun Spurs tuplasi johtonsa – osuen jälleen erikoistilanteesta. Cristian Romero hiippaili vapaapotkussa kaikessa rauhassa taka-alueelle ja puski pallon verkkoon Pedro Porron keskityksestä. PSG-vahti Chevalier joutui nostamaan kätensä pystyyn virheen merkiksi, sillä pallo luiskahti helpohkosti hänen selkänsä taakse.
Varsinaista peliaikaa oli jäljellä viitisen minuuttia, kun PSG kavensi pitkän painostuksen jälkeen. Lee Kang-in haki rangaistusalueen tuntumassa vasemman jalkansa vapaaksi ja tykitti pomppivan kudin takanurkkaan.
Tasoitus syntyi, kun pelikellossa oli 90+3 minuuttia. Ousmane Dembélén keskitys tavoitti maalin edustalta Gonçalo Ramosin, joka puski pallon lähietäisyydeltä sisään.
Tasatuloksen myötä edettiin rangaistuspotkukilpailuun, jonka PSG vei nimiinsä maalein 4-3. Pariisilaisten ensimmäinen vetäjä Vitinha mokasi, mutta muut yritykset menivät maaliin. Tottenhamilta pilkuissaan onnistuivat Dominic Solanke, Rodrigo Bentancur ja Porro, kun taas van de Ven ja Mathys Tel mokasivat.
Tottenham aloittaa kautensa Valioliigassa ensi lauantaina kotiottelulla sarjanousija Burnleyä vastaan.
LUE MYÖS
VEDONLYÖJÄ.COM – LYÖ VETOA AMMATTILAISTEN VIHJEILLÄ
- Saat ensimmäisen vihjeen ilmaiseksi koodilla “VALIOLIIGACOM“.
- Tilillesi lisätään ilmainen vihje.
- Voit ostaa lisää krediittejä koska tahansa!
- Vedonlyöjä.com: Tässä kolme kausivetoa Valioliigaan ilmaiseksi!
- Tottenham tuomitsee pelaajaansa kohdistuneet rasistiset hyökkäykset – ”Miksi menisin yrittämään rankkaria?”
- Päihitä Vedonlyöjä.com Fantasy Premier Leaguessa – voita 100€!
- Fantasy Premier League: TOP 7 – parhaat hyökkääjät
- Tottenhamin Thomas Frank vahvisti huhut kirvelevän tappion jälkeen
- Tottenham hukkasi johtonsa – PSG voitti UEFA Super Cupin
- Agentti: Gianluigi Donnarumma haluaa Valioliigaan
- Sky: Tampereen Ilvestäkin kurittanut brassitalentti kiinnostaa Fulhamia, joka on valmis rikkomaan siirtoennätyksensä
- Bournemouth täräytti historiansa toiseksi kalleimman pelaajahankinnan
- Nyt puhuu Arsenalissa syrjäytetyksi tullut pelaaja: ”Pelaaja, joka ei pelaa, ei ole mitään”
- Agentti: Gianluigi Donnarumma haluaa Valioliigaan
- Tottenhamin Thomas Frank vahvisti huhut kirvelevän tappion jälkeen
- Nyt puhuu Arsenalissa syrjäytetyksi tullut pelaaja: ”Pelaaja, joka ei pelaa, ei ole mitään”
- Marcus Rashford latasi suorat sanat Manchester Unitedista: ”Muutos ei ole todellisuudessa alkanut vielä”
- Valioliigan kausiennakko 2025-26 – Liverpool: Hallitseva mestari on nyt vielä vahvempi
- Fantasy Premier League: TOP 7 – parhaat hyökkääjät
- Fantasy Premier League: Tässä ovat parhaat keskikentät tulevalle kaudelle
- Bournemouth täräytti historiansa toiseksi kalleimman pelaajahankinnan
- Tottenham hukkasi johtonsa – PSG voitti UEFA Super Cupin
- Valioliigan kausiennakko 2025-26 – Manchester City: Viime vuosien suurin haluaa valtikkansa takaisin