Manchester United on sopinut Trabzonsporin kanssa maalivahti André Onanan lainasiirrosta Turkin pääsarjaan. Asiasta kertoo pelaajamarkkinoihin perehtynyt vaikuttaja Fabrizio Romano.

Unitedin ykkösmiehistössä on tällä hetkellä neljä maalivahtia, kun seura hankki viikko sitten Belgiasta Senne Lammensin.

Onanalta jäi loukkaantumisen takia väliin kauden ensimmäinen ottelu Valioliigassa. Turkkilainen Altay Bayındır ei aikaillut vaan otti hänen paikkansa tolppien välistä ja on pitänyt siitä kiinni.

Ennen siirtymistään Unitediin Onana ehti tehdä vaikutuksen Ajaxissa ja milanolaisseura Interissä, mutta ura on kääntynyt syöksyyn kahden Englannissa vietetyn vuoden vuoksi. Tuoreimpana mielessä ovat kamerunilaisen henkilökohtaiset virheet, jotka johtivat tappioon liigacupissa Grimsbyä vastaan.

Onana ei ole vielä hyväksynyt lainasiirtoa Turkkiin. Turkin liigassa siirtoikkuna sulkeutuu 12. syyskuuta.