Liverpoolin päävalmentaja Arne Slot myönsi, että hänen joukkueensa väsyi loppua kohden Merseysiden derbyssä Evertonia vastaan. Hän kehui kuitenkin samalla ryhmänsä henkistä lujuutta.

Liverpool karkasi avausjaksolla. Ryan Gravenberchin ja Hugo Ekitiken maalit veivät kotijoukkueen tauolle 2-0-johdossa, mutta Idrissa Gueyen kavennus 58. minuutilla kiristi tunnelmaa huomattavasti.

– Loppuhetkillä oli jännitystä ilmassa. Tarvitsimme tänään henkistä kestävyyttä, hieman eri tavalla kuin aiemmissa otteluissa, Slot sanoi ottelun jälkeen.

– Tiesimme jo ennen peliä, että tästä tulee vaikea ilta. Varsinkin kun valmistautumisaika oli olematon. Kolmas peli alle viikossa, ja vielä paikallisvastustajaa vastaan.

– Ensimmäinen puoliaika osoitti, miten hyvin pystymme pelaamaan silloin, kun olemme tuoreita. Toisella jaksolla Everton piti meitä sen verran ahtaalla, että energiat alkoivat hiipua, mutta henkinen kanttimme ei, Slot summasi.

Liverpool johtaa Valioliigaa 15 pisteellä. Se on voittanut kaikki ottelunsa.

LUE MYÖS