Harry Kane on edustanut saksalaisseura Bayern Müncheniä reilun kahden vuoden ajan.

Bayern hankki Kanen Tottenhamista reilulla sadalla miljoonalla eurolla elokuussa 2023. 

Kane on tehnyt hurjaa jälkeä Bayernissa, sillä 106 otteluun on syntynyt peräti 103 maalia. Kane juhli Bayernin kanssa keväällä Bundesliigan mestaruutta.

Kanen potentiaalisesta paluusta Valioliigaan on puhuttu jo pitkään. Kane on 48 maalin päässä Valioliigan kaikkien aikojen parhaan maalintekijän statuksesta.

Telegraph haastatteli Kanea, joka puhui tulevaisuudestaan ja teoreettisesta paluusta Englannin kentille. Kanen nykyinen sopimus Bayernin kanssa kattaa vielä ensi kauden.

– Jos puhutaan paluusta Valioliigaan, niin en osaa sanoa. Jos minulta oltaisiin kysytty sitä Bayern-siirron yhteydessä, niin olisin varmasti sanonut palaavani sinne jossain vaiheessa. Nyt olen pelannut muutaman vuoden Bayernissa ja paluuhalut ovat menneet hieman alaspäin. Ei hirveästi, enkä sano, etten palaisi koskaan sinne.

– Olen todella onnellinen Bayernissa. Jos jatkosopimus syntyy, niin sitten se syntyy. Koen, ettei sen suhteen ole mitään kiirettä. Kautta on pelattu vasta kaksi kuukautta.

– Jos teemme jatkosopimuksen, on sen sovittava kaikille osapuolille ja meillä on oltava selviä visio siitä, miten näemme seuran tulevaisuuden.

– Henkilökohtaisesti en halua kiirehtiä sen suhteen. Varmasti keskustelemme jossain vaiheessa jatkosta. Olen todella onnellinen siellä. Sitä ei koskaan tiedä, mitä kulman takana odottaa. Nautin nykyhetkestä ja Bayernista ainakin tämän kauden ja todennäköisesti ensi kaudenkin.

LUE MYÖS