Newcastle United aikoo tehdä virallisen valituksen Uefalle, Marseillelle ja Ranskan poliisille kannattajiensa saamasta kohtelusta Mestarien liigan vierasottelussa Marseillessa tiistaina. Asiasta uutisoi muun muassa ESPN.

Seura syyttää ranskalaispoliiseja tarpeettomasta ja suhteettomasta voimankäytöstä. Newcastlen mukaan poliisi käytti pippurisumutetta, pamppuja ja mellakkakilpiä tarpeettomasti, kun fanit yrittivät poistua stadionilta tiistain 2–1-tappion jälkeen.

Newcastle tiedotti, että vieraskannattajia pidettiin ottelun jälkeen stadionilla noin tunnin ajan turvallisuussyistä ja kuljetettiin sitten 500 hengen ryhmissä metrolle kohti kokoontumispistettä.

Ensimmäisen ryhmän jälkeen tilanne kuitenkin eskaloitui.

Seuran mukaan useita kannattajia kohdeltiin väkivaltaisesti, erityisesti stadionin yläkatsomossa, jossa syntyi myös ruuhkaa ja puristustilanteita. Seuran henkilöstö yritti puuttua tilanteeseen jo paikan päällä.

LUE MYÖS: