Chelsea on yhä kiinnostunut FC Barcelonan keskikenttäpelaajasta, Marc Casadósta, kertoo Fichajes.

Radiokanava Cadena SER uutisoi jo vuoden alussa, että Chelsea olisi ottanut yhteyttä Casadón edustajiin siirron tiimoilta. Huhut kaupasta jatkuivat jossain määrin myös kesällä.

Chelsea-manageri Enzo Marescan tarve keskikentän vahvistuksille ei ole hävinnyt syyskauden aikana mihinkään. Fichajesin mukaan 22-vuotias Casadó sopisi seuran suunnitelmissa keskikentän pohjalle Cole Palmerin taakse.

Casadó pelasi viime vuonna pari A-maaotteluakin Espanjan paidassa, mutta tällä kaudella minuutit ovat olleet Barcelonassa vähissä. Se on ymmärrettävää, sillä kilpailu joukkueen sisällä on kovaa.

Pedri, 23, on Barcelonan avauskokoonpanossa käytännössä aina, kun vain on terveenä. Hänen lisäkseen Fermín López ja Eric García pelaavat kukin omien uriensa parasta jalkapalloa. Kymppipaikalla on puolestaan nähty Raphinhaa ja Lamine Yamalia, jotka ovat varteenotettavia Ballon d’Or -kandidaatteja, jos Barcelona pääsee pitkälle Mestarien liigassa.

Chelsean päästettyjen maalien odottama on ollut Valioliigan 11:nneksi korkein tällä kaudella (ulkoinen linkki). Joukkue sai kuitenkin pidettyä nollat lauantaina Evertonia vastaan.

LUE MYÖS: