Manchester Cityn päävalmentaja Pep Guardiola sanoo, että hänen joukkueensa on pystyttävä parempaan, jos se haluaa kilpailla Valioliigan mestaruudesta.

Arsenal johtaa 17 kierroksen jälkeen sarjaa kahden pisteen erolla Cityyn. Kummatkin voittivat lauantaina omat ottelunsa, kun Arsenal kaatoi Evertonin 1-0 ja City höykytti West Hamia maalein 3-0.

Voitosta huolimatta Guardiola oli tyytymätön siihen, miten hänen joukkueensa pelasi pallollisena. Espanjalaisluotsi sanoi pelin jälkeen, että sen on on muututtava, jos City haluaa vakavissaan olla mukana pokaalijahdissa.

– Emme olleet hyviä pallon kanssa. Me annoimme vastustajalle monta paikkaa, koska emme olleet oikeissa tiloissa murtaaksemme linjoja ja ottamassa seuraavia askelia, kommentoi Guardiola Sky Sportsille.

– Pelaajat eivät olleet tarpeeksi rohkeita siihen, mutta me kehitämme sitä, koska pelaamme niin avoimesti. Tämä on uskomaton ryhmä, he yrittävät kyllä.

– Olen iloinen [voitosta], en voi kiistää sitä. Mutta meidän on kehitettävä, miten pelaamme pallollisena, koska muuten se ei riitä maalis- tai huhtikuussa taistelemaan liigan voitosta.

– Toivotin pelaajilleni hyvät joulut, mutta tämä ei riitä, jos me emme paranna.

Squawka

@Squawka
Pep Guardiola has faced West Ham more times without losing than any other side in the Premier League during his managerial career (19).

WWWWWWWWDWWDWWWWWWW

His 17 wins against the Hammers is also his most against an opponent in the competition. 👏

Linkki twiittiin.

LUE MYÖS