Egyptille häämötti tappio Afrikan-mestaruusturnauksen avausottelussa, mutta joukkue kampesi lisäajalla 2-1-voittoon. Voittomaalin viimeisteli Liverpool-tähti Mohamed Salah, joka ampui pallon verkkoon ohi maalivahti Washington Arubin, 40.

Zimbabwe sai hyvän lähdön otteluun, sillä Prince Dube teki maalleen 1–0-johtomaalin 20. minuutilla. Egyptin 1–1-tasoituksen iski Omar Marmoush.

Salah väänsi Egyptille voiton, kun lisäaikaa oli pelattu minuutti.

Tasapeli olisi ollut Egyptille suuri pettymys. Joukkue on ollut neljässä viime turnauksessa kahdesti loppuottelussa, kun taas Zimbabwe ei ole vielä kertaakaan päässyt alkulohkosta eteenpäin.

Zimbabwe oli myös MM-karsinnoissa lohkonsa heittopussi, kun vastassa olivat Nigeria, Etelä-Afrikka, Benin, Ruanda ja Lesotho. Maailmanrankingissa se on surullisenkuuluisan Kiinan (93.) ja Euroopan MM-karsintojen pisteautomaatti Luxemburgin (103.) takana sijalla 129.

Egypti on nyt B-lohkon johdossa tasapisteissä Etelä-Afrikan kanssa. Etelä-Afrikka voitti omassa ottelussaan Angolan maalein 2–1.

Ottelun kohokohdat YouTubessa.

LUE MYÖS: